ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO POKRAČUJE V ZBERE PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU ***   *** TRETIA KONFERENCIA O ETIKE PODNIKANIA A SPRAVODLIVEJ MZDE. TENTOKRÁT V ŽILINE 25.10.2018 ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 633369
Dnes: 205
Užívateľov online: 10
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
Vyhodená predsedníčka späť v práci 
Nedávno sme písali o jednej z našich kováckych predsedníčok - konkrétne o predsedníčke Základnej organizácie OZ KOVO Gabor v Bánovciach nad Bebravou, Monike Žemberovej - ktorú dal v závere septembra jej zamestnávateľ vyviesť SBS - službou z podniku, kde pracovala a následne ju pre údajné porušenie pracovnej disciplíny nechal doma so 60% - nou náhradou mzdy.

Od pondelka, 23.októbra, sa však situácia zmenila a predsedníčka M. Žemberová po niekoľkotýždňovej nútenej pracovnej prestávke opäť naplno pracuje. Zamestnávateľ zrejme prehodnotil svoj postup, ktorý bol  v rozpore so Zákonníkom práce a M. Žemberovú písomne požiadal o nástup na výkon práce s tým, že jej krátenú mzdu dorovná do plnej výšky.
Pripomeňme, že príčinou neadekvátneho postupu zamestnávateľa z konca septembra tohto roka bolo jeho nariadenie, aby zamestnanci nastúpili v sobotu do práce na nadčasovú zmenu. Takúto požiadavku však v zmysle Zákonníka práce musí zamestnávateľ prerokovať s podnikovou odborovou organizáciou, ktorá to následne komunikuje so zamestnancami a po ich odobrení dáva zamestnávateľovi súhlas s takto stanovenou nadčasovou prácou. 

V obuvníckej spoločnosti Gábor v Bánovciach nad Bebravou sa tak však nestalo. Predsedníčke základnej organizácie bol návrh na nadčasovú prácu narýchlo predostretý a napriek jej výhradám, aby jej dali časový priestor na jeho  prerokovanie s odbormi a zamestnancami,  ju naopak, nútili hneď na mieste ho podpísať. Odmietla. Napriek tomu sa však následne na nástenke oznamov zjavila informácia pre zamestnancov o nariadenom sobotňajšom nadčase s dovetkom, že ho predsedníčka odborov podpísala. Vzápätí tam samotná predsedníčka pripla oznam, že je to nie je pravda a nič také nepodpísala.
Udalosti potom nabrali rýchly spád. Na druhý deň si dal zamestnávateľ predsedníčku predvolať a záver ich stretnutia sme už opísali- M. Žemberovú vyviedla z podniku SBS- služba a následne jej bolo odopreté chodiť do práce a riadne pracovať.Dodajme, že v súvislosti s porušením ustanovení Zákonníka práce podala predsedníčka M. Žemberová na zamestnávateľa podnet na trenčiansky Inšpektorát práce, ktorý v danej veci začal šetrenie.Ďalší podnet na Inšpektorát práce v Trenčíne zvažujú aj zástupcovia OZ KOVO, ktorí sa po písomnom ohlásení mali 17.októbra spolu s miestnym výborom základnej organizácie zúčastniť  stretnutia so zamestnávateľom.Ten to najskôr akceptoval, v deň stretnutia ich však nepustil do areálu.
Teraz je na ťahu zamestnávateľ. Ľudia v závode sú prepracovaní a demotivovaní - ako hovoria, robia čoraz viac, ale za rovnaké peniaze.Aj preto by malo byť v záujme oboch strán - zamestnávateľa i zástupcov zamestnancov - začať komunikovať a kolektívne vyjednávať. Snáď si to uvedomí aj vedenie závodu. Sociálny zmier je totiž veľmi krehký a ani ľudí, ochotných robiť za pár eur, už nie sú pred bránami firmy zástupy.
V každom prípade budeme celý prípad naďalej sledovať. A nebojácnej predsedníčke - rovnako, ako jej kolegom - budeme aj naďalej pomáhať obhajovať ich práva. Už teraz patrí poďakovanie všetkým odvážnym zamestnancom, ktorí za M. Žemberovou stáli a stoja, ale aj ľuďom z OZ KOVO, na ktorých sa mohla a stále môže spoľahnúť.

25.10.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 


previous year  previous month október 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Dnes je streda, 17.10.2018
Meniny má Hedviga,
zajtra Lukáš

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.