ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA ZRUŠILI AVIZOVANÝ OSTRÝ ŠTRAJK - DOHODLI SA NA ZVÝŠENÍ MIEZD ***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 886682
Dnes: 625
Užívateľov online: 8
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
AUTOBUSÁRI ZATIAĽ VO VYJEDNÁVANÍ POKRAČUJÚ 
   
Radikálny krok, akým je možné vyhlásenie štrajkovej pohotovosti zamestnancov slovenských SAD -iek, je po treťom kole kolektívneho vyjednávania vyššej kolektívnej zmluvy medzi Odborovým zväzom KOVO a zamestnávateľským Zväzom autobusovej dopravy (ZAD) nateraz zažehnaný. Rokovanie oboch strán (23.januára) v Banskej Bystrici už prinieslo "návrh, o ktorom má zmysel hovoriť", povedala podpredsedníčka Rady OZ KOVO a zároveň hlavná vyjednávačka za OZ KOVO, Monika Benedeková.
    

Ako ďalej dodala, medzi mzdami zamestnancov slovenských SAD sú veľké regionálne rozdiely, a to aj preto, že posledné dva roky absentovali mzdové časti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Najviac zarábali "autobusári" v Bratislave, Trenčíne a Žiline. Najmenej na východe a juhu Slovenska, čo kopíruje vývoj aktuálnej mzdovej úrovne, ktorý je v týchto regiónoch.

 

"Som rada, že po dnešnom kole došlo k výraznému posunu vo vyjednávaní a zamestnávateľská strana predložila návrh, o ktorom má zmysel rokovať. Svitá nádej, že sa môžeme dohodnúť," konštatovala M. Benedeková. Podľa nej po prvých dvoch kolách situácia nevyzerala pozitívne, pretože požiadavky odborárov a očakávania členov - zamestnancov v porovnaní s tým, čo ponúkala druhá strana, boli od seba výrazne vzdialené.

"Vychádzali sme z určitých makroekonomických parametrov, určitej situácie, ale najmä z očakávania vodičov, ktorí tvoria gro zamestnancov. Naša požiadavka bola 4,50 do tarify pre šiesty stupeň náročnosti práce v našej kolektívnej zmluve, čo zodpovedá kategórii vodič. Pokiaľ ide o nárast priemernej mzdy, žiadali sme rast o 10,9 %. Je to určitá kumulácia rastu minimálnej mzdy, čo bolo 8,3 % a úrovne inflácie, ktorá sa predpokladá niekde na úrovni 2,7-2,8 %. Zamestnávateľská strana oponovala, zdalo sa jej to neadekvátne," vysvetlila M. Benedeková z OZ KOVO.

V odvetví autobusovej dopravy sa podľa prezidenta ZAD, Petra Sádovského, každoročne dvíhajú mzdy minimálne o infláciu, prípadne niečo nad ňu, čo vôbec nie je pravidlo v odvetviach, keďže jednému sa darí menej, inému viac."Pri inflácii, ktorá bola ešte minulý rok blízka nule a niekoľko rokov po sebe bola blízka nule, prísť s 10 % je pomerne agresívne. Zároveň trochu rozporujeme aj to, že mzdy v odvetví by sa mali dvíhať podľa toho, ako ide hore minimálna mzda. Prišli sme preto s novým návrhom a radi by sme diskusiu so sociálnym partnerom dostali na realistickejšiu bázu, aby sme sa blížili k reálnejším parametrom od začiatku. Vtedy budú rokovania rýchlejšie a pružnejšie", uviedol P. Sádovský a pokračoval:

"Tento rok, ak sa pozriete na ostatné odvetvia, tak sa hýbu možno niekde okolo piatich percent. Od nášho návrhu inflácia plus jedno percento sme sa posunuli niekde o jedno – dve percentá vyššie. Zároveň sa snažíme zohľadniť aj iné fakty, že minulý rok sa dvíhali mzdy v odvetví autobusovej dopravy v priemere o päť a viac percent bez toho, aby bola kolektívna zmluva. Takže, keď si to napočítate, hovoríme minimálne o 10 % náraste miezd za dva roky, čo je slovenský nadpriemer," zdôraznil P.Sádovský.

  

Obe strany - zástupcovia zamestnancov i zamestnávateľov - budú vo vyjednávaní pokračovať. A hoci ešte nie je dohoda na svete, ich stanoviská sa zblížili a nateraz sa na strane zamestnancov neuvažuje ani o vyhlásení štrajkovej pohotovosti .

 

 

 

 

 

 

 

 24.01.2019 Zavrieť článok OZ KOVO

:

 


previous year  previous month september 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Dnes je utorok, 17.9.2019
Meniny má Olympia,
zajtra Eugénia

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.