ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** ZODPOVEDNOSŤ ZA BUDÚCNOSŤ VO VEREJNEJ SPRÁVE - MÍTINGY ZAMESTNANCOV ORGANIZUJE KOZ SR - 9.11. KOŠICE, 16.11. BANSKÁ BYSTRICA, 23.11. BRATISLAVA ***  *** ZAPOJTE SA DO PETÍCIE NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 423235
Dnes: 600
Užívateľov online: 4
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

priority

 

MESAČNÍK

    ODBOROVÉHO ZVÄZU KOVO


PRIORITY október 2017 

Vážení kolegovia.

Dovoľte, aby som Vám dala do pozornosti aktuálne vydanie Priorít, ktoré vychádzajú v elektronickej podobe a nájdete ich aj na kováckej webstránke www.ozkovo.sk

A čo sa v Prioritách dočítate:

Prvá strana  je venovaná článku o neprávom vyhodenej  predsedníčke základnej organizácie - Monike Žemberovej - ktorá pracuje v obuvníckej spoločnosti Gabor v Bánovciach nad Bebravou a ktorá je toho času už späť v pracovnom pomere. Nájdete tu tiež reportáž o pochode kovákov Za skorší odchod do dôchodku, ktorý sa 14. októbra uskutočnil v Bratislave. Stranu uzatvára informácia o definitívnom  odobrení budúcoročnej minimálnej mzdy na úroveň 480 eur i o vyhlásení predsedu vlády, Roberta Fica, ktorý pri tejto príležitosti vyhlásil, že by v roku 2019 mohla minimálna mzda dosiahnuť  aj 500 eur.

Strana dva je pokračovaním  článku o bratislavskom pochode kovákov  "Za skorší odchod do dôchodku". Dopĺňa ho aktualita o nočnej návšteve premiéra R. Fica v košickom závode U-Shin Slovakia s.r.o.  v Košiciach, v rámci ktorej pripomenul svoj nedávny návrh , aby sa od 1.mája 2018 zvýšili príplatky za prácu v noci, počas víkendov i cez štátne sviatky. Na tejto strane nechýba ani  informácia o avizovanom hromadnom  prepúšťaní  v odevnej spoločnosti I.C.A. s.r.o. vo Svidníku a nakoniec tu nájdete aj krátku spomienku na nášho bývalého kolegu- kováka, predsedu ZO OZ KOVO WAY Krupina a.s., Pavla Jaroša, ktorý nás po náhlej chorobe opustil 8. októbra tohto roku.

Tretia strana prináša pokračovanie príbehu o prepustenej predsedníčke ZO OZ KOVO Gabor- Monike Žemberovej , ale aj krátky pohľad do "Odborárskej kuchyne", kde sa dozviete o zavŕšenom  kolektívnom vyjednávaní v spoločnosti Unex Slovakia, a.s. Snina, tiež o prebiehajúcom vyjednávaní v spoločnosti Slavia Production Systems, a.s. Detva a nakoniec aj o zorganizovaní pilotnej konferencie o etickom rozmere mzdy , ktorú v druhej polovici októbra v Košiciach  spolu s OZ KOVO zastrešil Inštitút aplikovanej etiky.

Strana štyri prináša viacero informácií z regiónov, pričom v každom sa skloňuje verejná doprava. Najskôr sa dočítate o nitrianskej mestskej hromadnej doprave (MHD), ktorá pre nedostatok šoférov láka na tieto miesta šoférov až z Ukrajiny. Ďalej sa dočítate, že v Košiciach sa v závere októbra stretli autobusári z piatich autobusových spoločností, aby poukázali na svoju nespokojnosť s nízkym mzdovým ohodnotením i na potrebu znovuotvoriť kolektívne vyjednávanie vyššej kolektívnej zmluvy vo verejnej doprave. Nakoniec sa v glose Očami podpredsedníčky OZ KOVO zamýšľa Monika Benedeková nad nelichotivou situáciou vo verejnej doprave i nad problémami, s ktorými sa zamestnanci v tomto sektore denno-denne potýkajú.

Piata strana je venovaná pozmenenej európskej smernici o vyslaných pracovníkoch, ktorá sa bude ešte osobitne venovať autodopravcom a ktorú má schvaľovať Európsky parlament. Taktiež sa dočítate o nových investoroch v Detve, Bardejove a Prešove, ktorí do regiónov zavítali aj vďaka zlepšenej cestnej infraštruktúre. Stranu uzatvára sumár aktualít s názvom Krátko.

Strana šesť  je venovaná oblasti BOZP. V prvom článku nám Peter Rampašek - špecialista BOZP na Metodickom pracovisku OZ KOVO v Bratislave -  prináša krátky článok o návšteve Komisie BOZP v sklárskom podniku Rona v Lednických Rovniach. Následne nám v pokračovaní - teda 2. časti svojho článku ( prvú sme uviedli v septembrových Prioritách) -  približuje Peter Rampašek nezastupiteľnú úlohu zástupcu zamestnancov pre BOZP.

Siedma strana ponúka informácie z automobilového priemyslu v mozaike krátkych správ z celého Slovenska. Následne stranu dopĺňa článok o parlamentom schválených zmenách v pracovnej zdravotnej službe, pričom tejto téme sa budeme v Prioritách venovať podrobnejšie aj v ďalšom čísle.

Posledná strana je opäť zdrojom relaxu, ale aj dôležitých informácií. Napr., vedeli ste, ako sa správať pri strete so zverou a či v takomto prípade treba volať aj políciu? Nechýbajú ani úsmevné postrehy o práci a, samozrejme, vtipná krížovka.

PRIORITY október 2017 TU

Prajem Vám príjemné čítanie a všetko dobré do ďalších dní. 

Anita Fáková.

 


07.11.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 
           Elektronická petícia 


previous year  previous month november 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je pondelok, 20.11.2017
Meniny má Félix,
zajtra Elvíra

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.