ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** V U.S.STEEL KOŠICE PODPÍSALI DODATOK č. 4 KU KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE *** V TRNAVSKEJ AUTOMOBILKE PSA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ ***   *** V ROKU 2018 PORASTÚ V STROJÁRSKOM ODVETVÍ TARIFNÉ MZDY O 5,22% ***        
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 532435
Dnes: 553
Užívateľov online: 7
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 
   
   Plagát na stiahnutie-elektro.pdf

   
   Plagát na stiahnutie-quick time.pdf 
LEN 17% ZAMESTNANCOV MÁ TRINÁSTY PLAT 

Na koniec roka sa zamestnanci obvykle netešia len kvôli vianočnému či koncoročnému voľnu. Časť z nich má totiž v decembri na výplatnej páske vyššiu sumu ako obvykle. Údaje z portálu Platy.sk ukazujú, že trinásty plat i koncoročné odmeny predstavujú pre zamestnancov výrazné finančné prilepšenie si.

Tieto benefity poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne a ich výšku posudzujú individuálne.

Len vyvolení?

Trinásty plat dostane na konci roka 17 % zamestnancov. Priemerná výška 13. platu Slovákov je celkom 787 eur. Pre zamestnancov predstavuje tento plat obvykle až 79 % základného mesačného hrubého platu. Výška koncoročnej odmeny zamestnanca je v priemere 683 eur, pričom ide o 69 % základnej mzdy.

Na 13. plat či koncoročné odmeny siahnu len „vyvolení“. Údaje portálu Platy.sk naznačujú, že väčšina zamestnancov na Slovensku takúto finančnú prémiu k dispozícii nemá. Koncoročné odmeny dostane od zamestnávateľa približne 27 % pracovníkov. Podiel ľudí s nárokom na 13. plat je dokonca ešte nižší.

Žiadané benefity

Trinásty plat aj koncoročné odmeny sú považované za finančné zamestnanecké benefity, ktoré poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne. Ich výšku posudzujú individuálne. Medzi týmito dvoma benefitmi sú však rozdiely.

Trinásty plat je totiž nárokovateľná zložka mzdy, pretože je dohodnutá v pracovnej či kolektívnej zmluve. V nej sa spoločnosť zaväzuje, že ju vyplatí.

Koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti, často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi, či celej firme v danom roku darilo. V prípade, že firma mala za sebou náročné obdobie, zamestnanec nemusí dostať vôbec nič.

Kde sa darí

Údaje z Platy.sk naznačujú, že celoslovenský priemer navyšujú najmä zamestnanci súkromných zahraničných spoločností. Napríklad 13. plat má k dispozícii až 27 % takýchto pracovníkov, pričom jeho priemerná výška predstavuje až 1.114 eur v hrubom.

Výška 13. platu najviac poteší zamestnancov v sektore informácie a komunikácia, kde priemerná výška 1.076 eur v hrubom predstavuje až 86 % ich priemerného základného zárobku. Na druhom mieste sú finančné a poisťovacie služby, ktorých zamestnanci majú priemerný trinásty plat vo výške 918 eur v hrubom. Títo zamestnanci majú zároveň najvyššie koncoročné odmeny, ktorých priemerná výška predstavuje až 1.106 eur v hrubom, čím prevyšuje aj ich priemerný základný plat.

Medzi odvetvia, v ktorých zamestnanci dostávajú najvyššie finančné koncoročné odmeny, patria tiež nehnuteľnosti a stavebníctvo, priemyselná výroba či dodávka elektriny, plynu a odpadové hospodárstvo.

PO ČOM ZAMESTNANCI TÚŽIA?

Prieskum žiadaných benefitov v roku 2017 na vzorke 950 respondentov  v rôznych segmentoch výroby a služieb na celom Slovensku zrealizovala pred troma mesiacmi personálna agentúra Grafton Slovakia.  

Prieskum potvrdil, že zamestnanci sú radi ak ich spoločnosť napreduje. Na druhej strane očakávajú motivačné techniky zo strany zamestnávateľov.

Financie a flexibilita

Preferenciou zamestnancovje predovšetkým finančné ohodnotenie.„Prieskum benefitov poukázal na fakt, že najväčší záujem majú kandidáti o 13. a 14. plat, príspevok na bývanie a služobné auto aj na súkromné účely,“ uviedol Miroslav GARAJ z agentúry Country Manager Grafton Slovakia.

V prípade nefinančných benefitov sa na prvej priečke umiestilo služobné auto pre súkromné účely, hitom je však flexibilita a to v niekoľkých jej podobách – možnosť práce z domova, flexibilná pracovná doba či platené krátkodobé ochorenie.

Zaujímavosťou je i to, že až 53,6 % opýtaných spoločností na Slovensku neposkytuje svojim zamestnancom žiadnu hodnotu benefitov, alebo zamestnanci nevnímajú, že získané benefity majú nejakú hodnotu.

Rebríček zamestnávateľských výhod pre zamestnancov vedie príspevok na bývanie, ktorý je predovšetkým formou príspevku pre robotnícke profesie a príspevku na ubytovňu, platená dovolenka nad rámec zákona či príspevok na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť. Tento rebríček uzatvára možnosť jazykového vzdelávania a možnosť pracovať z domu či flexibilný pracovný čas.28.12.2017 Zavrieť článok Sita, A.Fáková

:

 


previous year  previous month máj 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je utorok, 22.5.2018
Meniny má Júlia, Juliana,
zajtra Želmíra

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.