ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** POSLANCI NR SR ODSUNULI HLASOVANIE O NÁVRHU ÚSTAVNÉHO ZÁKONA O ZASTROPOVANÍ VEKU ODCHODU DO DÔCHODKU NA NOVEMBROVÚ SCHÔDZU NR SR ***   *** OZ KOVO POKRAČUJE V ZBERE PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU *** *** TRETIA KONFERENCIA O ETIKE PODNIKANIA A SPRAVODLIVEJ MZDE. TENTOKRÁT V ŽILINE 25.10.2018 ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 654191
Dnes: 526
Užívateľov online: 11
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
MEMORANDUM O SPOLUPRÁCI V AUTOMOTIVE SEKCII PODPORILI ĎALŠIE ORGANIZÁCIE 
  Deväť mesiacov po tom, čo predsedovia Základných organizácií Odborového zväzu KOVO z troch najväčších automobiliek na Slovensku –   Volkswagen Slovakia a.s. (predseda Branislav Chmúrny), PSA Peugeot Citroën Slovakia s.r.o. (predseda Milan Minarech) a KIA Motors Slovakia  s.r.o. (predseda Miroslav Chládek) - podpísali s podpredsedníčkou Rady OZ KOVO a zároveň predsedníčkou kováckej Komisie Automotive - Monikou Benedekovou  v Žiline spoločné Memorandum o vzájomnej spolupráci (25.1.2018), podpore a spoločnom postupe v oblasti kolektívneho vyjednávania, sa táto platforma rozšírila o nových členov.

 

V októbri tohto roku sa počet aktívnych základných organizácií, pôsobiacich v automobilovom priemysle pod hlavičkou  OZ KOVO a podporujúcich spomínané   memorandum o spolupráci, úspešne rozrástol o ďalších päť záujemcov. K doterajším signatárom pribudli Základné organizácie OZ KOVO  z podnikov Hella Slovakia Signal-Lighting, s.r.o. - Bánovce nad Bebravou (predseda Michal Nirka), Mobis Slovakia,  s.r.o. so sídlom v Gbeľanoch (predseda Daniel Šimák), Matador Automotive Vráble, a.s. (predseda Ľudovít Páleník), ZF Slovakia, a.s. Trnava (predsedníčka Martina Bíla) a Continental Automotive Systems Slovakia, s.r.o. Zvolen (predseda Marián Tuhársky) .

 

Hlavným cieľom spomínaného memoranda je užšie spojenie  a intenzívna  kooperácia odborov v  jednotlivých automobilových fabrikách. Spoločné prieniky hľadajú signatári najmä v otázkach sociálnej a mzdovej politiky, nakoľko automobilový priemysel, ktorý je ťahúňom ekonomiky na Slovensku, má svoje špecifiká a spomedzi ostatných priemyselných segmentov zaznamenáva najdynamickejší rozvoj.

Ten sa netýka len rastúceho dopytu po kvalifikovanej pracovnej sile, ale aj problematiky zahraničných zamestnancov, bezpečnosti práce, konkurencie a fluktuácie zamestnancov,  najmä  však rastu platov, lepších pracovných podmienok a prebiehajúcich kolektívnych vyjednávaní.

„Dôvod, prečo toto Memorandum vzniklo, je fakt, že chceme posilniť vzájomnú spoluprácu a ďalej ju rozvíjať na princípoch vzájomnej dôvery a podpory, ktorá je v rámci celého automobilového priemyslu omnoho silnejšia, než majú samostatné odbory vo svojich závodoch. Sila odborov spočíva v ich spájaní a celoslovenskom pôsobení. Už v minulosti sme boli svedkami toho, ako mnoho odborárskych členských základní z celého Slovenska vyjadrovalo podporu zamestnancom a odborárom v podniku, v ktorom prebiehalo kolektívne vyjednávanie, prípadne štrajk. Teraz to má oficiálnu formu. Všetci zúčastnení pôsobíme v tom istom priemysle, vieme, aké má problémy a špecifiká. Preto si práve užšou kooperáciou a komunikáciou vieme poradiť a adresnejšie pomôcť“, vyhlásili signatári spoločného memoranda.

 

Podpredsedníčka Rady OZ KOVO, Monika Benedeková, upresnila: Podpis memoranda je deklaráciou toho, že aj zamestnanci sa spájajú, spolupracujú a vytvárajú tak  adekvátnu protiváhu zamestnávateľom a zamestnávateľským zväzom. OZ KOVO víta spoluprácu základných organizácií a všemožne ju podporuje.Sme si vedomí, že len vzájomná spolupráca môže zlepšiť naše výsledky. Predovšetkým koordináciu a výmenu informácií v kolektívnom vyjednávaní,"  skonštatovala podpredsedníčka a dodala.„Dnes je najdôležitejšou komoditou informácia. Mať dostatok informácií v kolektívnom vyjednávaní je úplne kľúčové.Komisia AUTOMOTIVE je naozaj dobrou platformou na to, aby si základné organizácie  vymieňali skúsenosti z praxe. A memorandum je deklarovaním tejto spolupráce. O to viac nás teší rastúci záujem zo strany základných organizácií spolupodieľať sa na tejto aktivite  a vzájomne spolupracovať. Len tak vytvoríme efektívnu sieť s výmenou informácií."

 

Spoločné memorandum tak predstavuje inovatívne partnerstvo v automobilovom priemysle, postavené na vzájomnej dôvere, ale najmä výmene informácií a skúseností, ktoré môžu slúžiť ako podklady pre kolektívne vyjednávanie ostatných účastníckych strán. 

 

Nie je pritom vylúčené, že počet signatárov memoranda opäť stúpne. Najväčší odborový zväz na Slovensku má totiž v súčasnosti takmer 400 základných organizácií, z nich  takmer štvrtina pôsobí v automobilovom priemysle.

 

 

 


23.10.2018 Zavrieť článok OZ KOVO

:

 
Petičný hárok na stiahnutie 
Skôr do dôchodku.pdf


previous year  previous month november 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Dnes je piatok, 16.11.2018
Meniny má Agnesa,
zajtra Klaudia

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.