ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ - ZBIERAJÚ PODPISY NA VYHLÁSENIE ŠTRAJKU***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***  *** U.S.STEEL KOŠICE PLÁNUJE PREPUSTIŤ 2500 ZAMESTNANCOV *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 875198
Dnes: 482
Užívateľov online: 4
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
OZ KOVO: Odborári pôjdu do ulíc. Hnevajú sa na Kisku, že ich neprijal 

Odborári budú v utorok 27. januára protestovať pred Prezidentským palácom, aby tak vyjadrili nesúhlas s rozhodnutím prezidenta Andreja Kisku nepodpísať novelu Zákonníka práce bez toho, aby ich predtým prijal a vypočul si ich stanovisko. Novela pracovného kódexu má sprísniť podmienky pre agentúrne zamestnávanie.

„To, že pán prezident sa rozhodol nepodpísať, je v poriadku, ale to, že nás neprijal, to v poriadku nie je,“ povedal na tlačovej besede šéf odborového zväzu Kovo Emil Machyna.

Na proteste, ktorý organizuje OZ Kovo, sa podľa neho zúčastní asi 300 odborárov. Protest začne o 15:00 pred Prezidentským palácom, odkiaľ sa odborári podľa Machynu presunú pred parlament s výzvou na poslancov, aby prelomili veto prezidenta a novelu Zákonníka práce opäť schválili v pôvodnej podobe. Odborári so žiadosťou, aby poslanci za Smer-SD novelu pracovného kódexu opäť schválili, už listom oslovili predsedníčku poslaneckého klubu Smer Janu Laššákovú.

Predseda OZ Kovo upozornil na to, že prezident Andrej Kiska pred rozhodnutím nepodpísať novelu Zákonníka práce prijal zamestnávateľov a vypočul si ich stanovisko. „Ak prijal zamestnávateľov, tak mal prijať aj nás. Bolo by to správne a ako by sa rozhodol, je už jeho vec a bolo by to v poriadku,“ tvrdí Machyna. Hlave štátu chceli odborári podľa neho vysvetliť, aký má novela Zákonníka práce dopad na ľudí pracujúcich cez agentúry a na štátny rozpočet. „Agentúry zákon obchádzajú a podľa našich zistení a prieskumov, ktoré sme si robili, štát prichádza o 100 miliónov eur ročne na daniach, ktoré agentúry neplatia,“ upozornil.

Prezident SR Andrej Kiska ešte v polovici decembra minulého roka vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novelu Zákonníka práce. Vláda Roberta Fica chce novelou dosiahnuť vyrovnanie mzdových platových podmienok agentúrnych a interných zamestnancov, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo podobnú činnosť. V prípade nedodržania tejto podmienky má zodpovednosť za doplatenie rozdielu niesť tak agentúra, ako aj užívateľský zamestnávateľ. Novela zavádza aj ďalšie zmeny, ako prezumpciu dočasného pridelenia, či úpravu definície závislej práce.

Prezident v odôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že v súvislosti so schválenou novelou sa na neho obrátilo viacero zamestnávateľov so žiadosťou o jej vrátenie Národnej rade SR na opätovné prerokovanie. „Vyjadrili obavy, že schválený zákon neprimerane zvýši náklady a zaťaží administratívu zamestnávateľov, obmedzí schopnosť zamestnávateľov pružne reagovať na dopyt po ich výrobkoch a službách, skomplikuje, či dokonca znemožní realizáciu programov zamestnávania ľudí zo sociálne znevýhodnených skupín, a teda v konečnom dôsledku i tvorbu nových a udržanie existujúcich pracovných miest,“ píše v odôvodnení Kancelária Prezidenta SR.

Jedným z dôvodov, prečo sa prezident rozhodol zákon poslancom vrátiť, bolo aj podľa neho nedostatočné vyhodnotenie vplyvov schválených zmien na zamestnanosť a tvorbu pracovných miest. „Vzhľadom na rozsah a obsah pripomienok k schválenému zákonu, ktoré som dostal a ktoré sa navyše neobjavili až po jeho schválení Národnou radou SR, ale viaceré boli známe už počas legislatívneho procesu, ako aj na obsah predkladacej správy a dôvodovej správy k vládnemu návrhu zákona som dospel k názoru, že posudzovanie vplyvov na zamestnanosť a na tvorbu pracovných miest nebolo dostatočné, respektíve bolo len formálne,“ uvádza sa v správe prezidentskej kancelárie.
Parlament by sa mal vetovanou novelou Zákonníka práce začať zaoberať budúci týždeň v stredu od 9:00 hod.

Viac na http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/343352-odborari-pojdu-do-ulic-hnevaju-sa-na-kisku-ze-ich-neprijal/


26.01.2015 Zavrieť článok SITA

:

 


previous year  previous month august 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Dnes je streda, 21.8.2019
Meniny má Jana,
zajtra Tichomír

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.