ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ - ZBIERAJÚ PODPISY NA VYHLÁSENIE ŠTRAJKU***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***  *** U.S.STEEL KOŠICE PLÁNUJE PREPUSTIŤ 2500 ZAMESTNANCOV *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 875182
Dnes: 466
Užívateľov online: 8
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
OZ KOVO PRIPRAVUJE PROTESTNÉ ZHROMAŽDENIE V KOŠICIACH 

Zástupcovia Odborového zväzu (OZ) KOVO podporujú plánovaný rast minimálnej mzdy. Súvisí to najmä s nespokojnosťou zamestnancov s výškou ich súčasných platov. Aj preto plánujú usporiadať v utorok, 19. marca, verejné protestné zhromaždenie v Košiciach, na ktorom chcú na problémy s nízkou mzdou poukázať.

Tieto slová zazneli tlačovej besede OZ KOVO, ktorá sa konala 7.marca v Prešove.

Ako ďalej povedal člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Jozef Balica, veľká časť zamestnancov na Slovensku - obzvlášť na východne republiky - má nízku mzdu. To ústi do ich nespokojnosti a premieta sa do pracovného i súkromného života. "Preto chceme aj formou verejného podporno-protestného zhromaždenia vyjadriť nespokojnosť s úrovňou miezd, ktoré na Slovensku máme," uviedol J. Balica. Ako dodal, údaj z tretieho štvrťroka minulého roku hovorí o čistej disponibilnej priemernej mzde na úrovni 755 eur. "Polovica zamestnancov, to je milión ľudí, poberá na Slovensku mzdu niečo cez 670 eur. Sú to veľmi nízke sumy na to, aby človek dôstojným životom prežil. Preto sa zamestnanci búria," dodal J. Balica z OZ KOVO.

Aby si rodiny dokázali zabezpečiť bezproblémový život je podľa neho  potrebná mzda aspoň na úrovni 1 000 eur v čistom. Aj preto odborári podporujú snahy o zvýšenie minimálnej mzdy, hoci aj jej výška je podľa nich nedostačujúca. "Sme za to, aby sa dodržiavali pravidlá Európskej sociálnej charty, ktorá hovoria o tom, že minimálna mzda by mala byť na úrovni 60 percent priemernej mzdy. Táto je na úrovni 635 eur v hrubom," dodal J. Balica s tým, že predpokladaný rast minimálnej mzdy na rok 2020 je vládou navrhovaný na úroveň 600 eur. Návrh Konfederácie odborových zväzov SR hovorí o sume 635 eur.

Ako poznamenala podpredsedníčka rady OZ KOVO Monika Benedeková, odborári v rámci svojej kampane # Za vyššie mzdy už dlhodobo poukazujú na to, že napriek rastu miezd na Slovensku za posledných päť rokov je tu stále priestor na ich ďalšie zvyšovanie. "Pokiaľ ide o výšku minimálnej mzdy, keďže sme členská krajina EÚ, porovnávame sa predovšetkým s ostatnými krajinami EÚ a tam sme napriek tomu robustnejšiemu nárastu minimálnej mzdy na nejakom 5. až 7. mieste, ale bohužiaľ od konca," upozornila M.Benedeková.

Týka sa to podľa nej aj celkovej mzdovej úrovne. Cieľom zvyšovania mzdy je podľa nej predovšetkým to, aby sa Slovensko zbavilo nálepky "krajiny lacnej práce a lacnej pracovnej sily." M.Benedeková skonštatovala: "Každý, kto hovorí, že lacná pracovná sila je konkurenčnou výhodou tejto krajiny, tak to s ňou nemyslí dobre. Naopak, lacná práca krajinu a občanov uvrhujeva do toho, že sme občanmi a krajinou druhej kategórie," dodala. Vyššia mzda by podľa podpredsedníčky M. Benedekovej mala prispieť aj k väčšej sociálnej spravodlivosti, zvyšovaniu kvality života a životnej úrovne ľudí a mzdovej konvergencii, teda rýchlejšiemu približovaniu sa výšky miezd krajinám vyspelej Európy. Tá sa podľa nej za posledné dva roky spomalila.

Zvýšenie mzdy pritom podľa M. Benedekovej môže zabezpečiť tak zvyšovanie minimálnej mzdy, ako aj kolektívne vyjednávanie, ktoré však nestíha pokryť všetkých zamestnancov. Momentálne pokrýva zhruba 25 %.

Za problém odborári považujú vysoký podiel exekúcií, poukazujúci na nedostatok prostriedkov na krytie výdavkov, vysoký podiel nočnej práce, ale aj veľkú polarizáciu, teda narastanie príjmových nerovností medzi regiónmi, ale už aj medzi odvetviami a jednotlivými profesiami. "Aj v tejto oblasti máme pomerne veľa práce pred sebou," konštatovala podpredsedníčka OZ KOVO, M. Benedeková.

V súvislosti s uvoľňovanmí podmienok pre zamestnávanie cudzincov na Slovensku dodala, že odborári nie sú proti, ale chcú, aby bola táto otázka regulovaná. "Nie sme proti tomu, aby tu cudzinci pracovali, ale v každom prípade, aby tie podmienky neboli diskriminačné ani voči slovenským zamestnancom," uzavrela podpredsedníčka.13.03.2019 Zavrieť článok OZ KOVO

:

 


previous year  previous month august 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Dnes je streda, 21.8.2019
Meniny má Jana,
zajtra Tichomír

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.