ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA ZRUŠILI AVIZOVANÝ OSTRÝ ŠTRAJK - DOHODLI SA NA ZVÝŠENÍ MIEZD ***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 886673
Dnes: 616
Užívateľov online: 5
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
OZ KOVO S IG METALLOM O MZDÁCH A KRATŠOM PRACOVNOM ČASE 

Zástupcovia najväčšieho a najsilnejšieho odborárskeho hnutia kovopriemyslu v Nemecku diskutovali na piatkovej (21.9.) konferencii v Bratislave so svojim slovenským partnerom - Odborovým zväzom KOVO - o aktuálnej politickej a odborovej politike na Slovensku a v Nemecku, a tiež o mzdovom a tarifnom systéme v oboch krajinách. Cieľom spoločného stretnutia bola aj výmena informácií o aktuálnom vývoji v automobilovom priemysle.

Člen predstavenstva IG Metall, Wolfgang Lemb, počas svojho vystúpenia poukázal na dlhoročnú tradíciu spolupráce medzi OZ KOVO a IG Metall a povedal, že odbory musia spolupracovať a komunikovať aj o aktuálnej politickej situácii v jednotlivých krajinách, ale hovoriť o tom tak, že sa jej aj oni dokážu prispôsobiť a pomôcť svojim členom k lepšiemu životu a pracovným podmienkam. Otvoril tiež tému aktuálne diskutovaného dôchodkového systému v Nemecku a spomenul i snahy OZ KOVO na Slovensku zozbierať podpisy na petíciu za referendum o zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov.

Ďalej sa hovorilo o priebehu kolektívneho vyjednávania na Slovensku a v Nemecku. V Nemecku sa zástupcom IG Metall podarilo dohodnúť pre niektorých zamestnancov vo vybraných profesiách flexibilitu a zníženie pracovného času s tým, že sa po istom čase môžu vrátiť ku svojmu pôvodnému plnému pracovného času. Tento úspech dosiahli aj vďaka kampani a podporným štrajkom, ktoré nepoškodili ekonomiku krajiny, iba ukázali silu odborov.

Pre predsedu OZ KOVO Emila Machynu je toto veľký úspech nemeckého odborového zväzu, no zároveň upozornil na to, že na Slovensku je momentálne aktuálnejšia otázka výšky mzdy zamestnancov, no nevylúčil, že v budúcnosti sa budú odbory venovať aj téme pracovného času.

„Na Slovensku je momentálne dôležité, aby sa naše platy pomaly približovali západnej Európe, a práve to sa snaží OZ KOVO zohľadňovať pri kolektívnom vyjednávaní v jednotlivých firmách. Koniec koncov, vo firmách, kde náš odborový zväz pôsobí, majú približne o 20% vyššie mzdy ako v podnikoch, kde odbory nepôsobia. Tiež by sme chceli dosiahnuť, aby sa podnikové kolektívne vyjednávanie u nás zmenilo na odvetvové, ako je to v Nemecku,“ povedala vo svojom vystúpení podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková. Počas prednášky tiež spomenula požiadavku odborov, aby bol podiel cudzincov a agentúrnych zamestnancov v jednotlivých firmách maximálne 30%, čo následne pomáha predstaviteľom odborov pri kolektívnom vyjednávaní.

Hovorilo sa aj o potrebe zmeny školstva na Slovensku. V Nemecku to už urobili, snažia sa podporiť stredné odborné školy a najmä študentov, ktorí si vyberú nejaké remeslo. Podľa E. Machynu sa na Slovensku začína rozvíjať duálne vzdelávanie, ale aby bol z neho výraznejší prínos, je potrebné zmeniť zmýšľanie ľudí a rodičov, aby študenti, ktorí nejdú na vysokú školu, no učia sa na odborných školách nejakému remeslu, neboli dehonestovaní. Aby si rodičia a žiaci uvedomili, že remeslo má zlaté dno a nie každé dieťa musí študovať na vysokej škole.

Viac informácií môžete nájsť aj na:

https://www.teraz.sk/najnovsie/oz-kovo-nemecke-strajky-su-inspira/350093-clanok.html

 

 


24.09.2018 Zavrieť článok J.Jurčišinová, red.

:

 


previous year  previous month september 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Dnes je utorok, 17.9.2019
Meniny má Olympia,
zajtra Eugénia

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.