ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO POKRAČUJE V ZBERE PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU ***   *** OZ KOVO SA ZATIAĽ NEDOHODLO NA ZNENÍ KOLEKTÍVNYCH ZMLÚV VYŠŠIEHO STUPŇA VO VEREJNEJ DOPRAVE ANI V STROJÁRSTVE. POŽIADAJÚ O SPROSTREDKOVATEĽA ***  *** 29.JANUÁRA ZAČÍNA SCHÔDZA NR SR, NA KTOREJ PRAVDEPODOBNE BUDÚ POSLANCI HLASOVAŤ O ÚSTAVNOM ZÁKONE O ZASTROPOVANÍ DÔCHODKOVÉHO VEKU ***   *** OZ KOVO MÁ POD PETÍCIOU NA VYHLÁSENIE REFERENDA ZA ZASTROPOVANIE VEKU ODCHODU DO DÔCHODKU 230 TISÍC PODPISOV ***      
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 693567
Dnes: 630
Užívateľov online: 6
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
PRIORITY 11/2018 

Ponúkam Vám krátke avízo na novembrové elektronické Priority, ktoré nájdete aj na kováckom webe- www.ozkovo.sk - v sekcii Aktuality a neskôr,  spolu s predchádzajúcimi vydaniami nášho mesačníka - aj v sekcii časopis Priority/ Archív. 

Čo sa teda v Prioritách dočítate: 

Na 1. strane je to informácia o tom, že kovákom sa počas komunálnych volieb - 10. novembra - podarilo za jeden deň vyzbierať 45 000 podpisov. Nechýba článok o novozvolenom prezidentovi KOZ SR, Mariánovi Magdoškovi, ktorý predtým pôsobil ako predseda Odborového zväzu polície. Stranu uzatvára reakcia predsedu OZ KOVO, E. Machynu na vyhlásenie poslanca NR SR, I. Matoviča, ktorý tesne pred hlasovaním o zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov prišiel s novým  návrhom. Akým? Dočítate sa na prvej strane.

Druhá strana ponúka pokračovanie článku o reakcii E. Machynu na verejné vyhlásenia poslanca I. Matoviča. Zároveň sa tu dočítate, že plénum NR SR odsúhlasuje novelu Zákona o službách v zamestnanosti , vďaka ktorej nebudú môcť zamestnávatelia zakázať svojim zamestnancom rozprávať sa so svojimi kolegami o výške svojho platov. Stranu uzatvára informácia zo strojárskej firmy KOPS, spol. s r.o. v Kriváni, v ktorej sa po úvodných prieťahoch podarilo medzi zástupcami zamestnancov a vedením firmy začať sociálny dialóg.

Tretia strana je venovaná odborárskej problematike. Ponúka stručný prehľad o kolektívnom vyjednávaní vyšších odvetvových zmlúv, pričom aktuálne OZ KOVO vyjednáva tri kolektívne zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) a štyri dodatky. Stranu dopĺňa informácia z Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR, ktorá zverejnila pripomienky k legislatívnej úprave podmienok zamestnávania pracovníkov z tretích krajín.

Strana štyri pokračuje v odborárskych témach a okrem reportu z Akadémie mladých odborárov, ktorá sa v polovici novembra uskutočnila v Bratislave, prináša aj krátku informáciu z novembrových Regionálnych rád predsedov OZ KOVOa tiež zo spoločnosti Magneti Marelli Slovakia, kde sa kovákom podarilo založiť odborovú organizáciu.

Piata strana prináša zaujímavé rozhodnutie Súdneho dvoru Európskej únie, ktorý začiatkom novembra stanovil, že pozostalí majú nárok na peňažnú náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku zosnulého. Toto rozhodnutie je o to zaujímavejšie, že je záväzné aj pre slovenské súdy. Dočítate sa tiež o nekalých praktikách niektorých Agentúr dočasného zamestnávania na Slovensku i o tom, ako v prípade podozrenia z takéhoto postupu treba postupovať. Stranu uzatvára sumár aktualít s názvom Krátko.

Šiesta strana v rubrike Pracovno-právna poradňa prináša stanovisko právničky  OZ KOVO, JUDr. Márie Kasanovej, k otázke, či je nosenie menoviek s fotografiou a menom a priezviskom zamestnancov porušením ochrany osobných údajov. Ing. Tímea Szaboóvá zas v rubrike BOZP rozoberá faktory práce a pracovného prostredia - konkrétne hluk na pracovisku.

Strana sedem prináša viacero zaujímavých tém. Dozviete sa tu napr., že poslanci NR SR prelomili „veto“ prezidenta A. Kisku a schválili novelu zákona o podpore cestovného ruchu -  tzv. rekreačné poukazy. Prinášame aj zaujímavý prieskum, ktorý zrealizovalo OZ Pracujúca chudoba spolu s KOZ SR na tému – Prečo Slováci radšej pracujú v zahraničí? Nakoniec sa tu môžete dočítať aj to, že viac ako tretina Slovákov  má vážny problém zvládnuť nečakané finančné výdavky.

Na 8.strane sa už štandardne lúčime v relaxačno – zábavnom duchu. Okrem posledného kola súťaže k 25. výročiu OZ KOVO opäť  nechýba krížovka s úsmevom a niekoľko osviežujúcich vtipov.


PRIORITY november 2018

Prajem Vám príjemné a inšpirujúce čítanie a pokojné prežitie adventného času.

                                                                                                                                                                       Anita Fáková

 


03.12.2018 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 
Petičný hárok na stiahnutie 
Skôr do dôchodku.pdf


previous year  previous month január 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je sobota, 19.1.2019
Meniny má Drahomíra,
zajtra Dalibor

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.