ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ - ZBIERAJÚ PODPISY NA VYHLÁSENIE ŠTRAJKU***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***  *** U.S.STEEL KOŠICE PLÁNUJE PREPUSTIŤ 2500 ZAMESTNANCOV *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 875183
Dnes: 467
Užívateľov online: 8
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PROTEST V KECHNECI AKO PRED DVOMA ROKMI 
Takmer stovka ľudí sa v nepríjemnom veternom počasí stretla v piatok, 12. apríla, na protestnom zhromaždení zamestnancov spoločnosti CROWN Bevcan Slovakia, s. r. o., v priemyselnom parku Kechnec neďaleko Košíc. Ich cieľom bolo podporiť kolektívne vyjednávanie v podniku a zároveň deklarovať obhajobu požiadaviek zamestnancov, predložených v návrhu novej kolektívnej zmluvy.

"Hlavnou požiadavkou zamestnancov je zavedenie vyplácania 13. platu, zmena spôsobu a výšky vyplácania zmenového a rizikového príplatku, vyplácanie príspevku do doplnkového dôchodkového sporenia nad zákonnú povinnosť, a tiež zvýšenie príspevku na cestovanie do práce,"informoval člen predsedníctva Rady OZ KOVO Ján Šlauka.

Ako dodal, návrh novej kolektívnej zmluvy odborári predložili zamestnávateľovi v januári tohto roka, čím chceli kontinuálne nadviazať na podmienky a dohody platné v doterajšej kolektívnej zmluve. "Tá je síce účinná do konca decembra 2019, ale vzhľadom na ťažkopádnosť a zdĺhavosť rokovaní medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov sme chceli vytvoriť dostatočný časový priestor na vzájomné rokovania bez časového stresu," spresnil s tým, že to považujú za nekorektné a zámerné odďaľovanie začiatku kolektívneho vyjednávania. Pripomenul, že ide o pracovisko v rizikových kategóriách tri a štyri.

"Prvý termín, ktorý bol odozvou na začatie kolektívneho vyjednávania, je až 7. máj. Problémom je celý ten proces kolektívneho vyjednávania," dodal ešte J.Šlauka.

Podľa predsedu Základnej organizácie OZ KOVO CROWN Bevcan, Petra Želenáka, zamestnávateľ na návrh odpovedal po tom, ako ho upozornili na uplynutie zákonnej lehoty. "To nebola odpoveď. Dostali sme len taký list, v ktorom žiadal viac času na prípravu," vysvetlil s tým, že odborári tomu vyhoveli, no zároveň chceli odpoveď na to, s ktorými bodmi nesúhlasí, pričom žiadali aj protinávrh, čo je v procese kolektívneho vyjednávania štandardný postup."Toto sa ale nestalo. Prišiel nám list, v ktorom sa uvádza, že nesúhlasí ani s jedným bodom nášho návrhu, čo pre nás bolo maximálne prekvapujúce," dodal s tým, že sú teraz v neistote a nevedia, či zamestnávateľ vôbec chce vyjednávať.

Zamestnávateľ proti

Michal Kondrot sa v písomnom stanovisku za firmu CROWN Bevcan Slovakia, s.r.o. vyjadril, že spoločnosť nebude komentovať prebiehajúce kolektívne vyjednávanie. Podľa nich reagovali na list odborov primerane, v časovej lehote a aj s vyznačením častí, s ktorými nesúhlasia. Aktuálne sa ešte zaoberajú niektorými požiadavkami v ich návrhu.

Aj pred dvoma rokmi

Miestni odborári zorganizovali protestné zhromaždenie zamestnancov aj pred dvomi rokmi. Vtedy boli dôvodom zlé pracovné podmienky zamestnancov a tiež neakceptovanie akýchkoľvek návrhov zo strany odborovej organizácie.

Spoločnosť CROWN Bevcan pôsobí v priemyselnom parku v Kechneci od roku 2009 a zaoberá sa výrobou plechoviek na sýtené nápoje. V spoločnosti pracuje 175 zamestnancov, väčšina v nepretržitej prevádzke. Priemerná mzda zamestnancov sa pohybuje na úrovni 1 300 eur mesačne brutto.


15.04.2019 Zavrieť článok OZ KOVO

:

 


previous year  previous month august 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Dnes je streda, 21.8.2019
Meniny má Jana,
zajtra Tichomír

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.