ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ - ZBIERAJÚ PODPISY NA VYHLÁSENIE ŠTRAJKU***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***  *** U.S.STEEL KOŠICE PLÁNUJE PREPUSTIŤ 2500 ZAMESTNANCOV *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 875186
Dnes: 470
Užívateľov online: 10
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
INFORMÁCIA O KOLEKTÍVNOM VYJEDNÁVANÍ V USSK - DRUHÉ KOLO PRED SPROSTREDKOVATEĽOM 

Pochod a zhromaždenie v Košiciach 17. mája

         Minulý piatok tisíce odborárov a zamestnancov z US Steelu a jeho dcérskych spoločností prišlo vyjadriť svoj nesúhlas s prístupom zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu o navyšovaní tarifných miezd pre r. 2019. Dlhý zástup pochodujúcich sa od Jumbo Centra presunul ulicami mesta k Dolnej bráne. Tu si účastníci zhromaždenia vypočuli príhovory predsedu odborov z USSK Juraj Vargu a tiež zástupcov vedenia Odborového zväzu KOVO (E. Machyna, M. Benedeková, J. Šlauka), ktorí prišli podporiť spravodlivé požiadavky zamestnancov na zvyšovanie miezd v košickej hutníckej fabrike. Najdôležitejším posolstvom z tohto  podujatia je presvedčenie, že spoločnými silami sa prebiehajúce kolektívne vyjednávanie v USSK podarí doviesť do úspešného konca.

“Účastníkom tejto akcie patrí veľká vďaka za aktívnu podporu našich spoločných požiadaviek“

 

Konanie pred sprostredkovateľom v U.S. Steele

V priebehu uplynulých týždňov (15.5. a 21.5.) prebehli dve spoločné stretnutia sprostredkovateľky určenej MPSVaR SR s kolektívnymi vyjednávačmi za zamestnávateľa a za odbory. Obe strany, ktoré sú v spore, sa počas rokovaní snažili odprezentovať argumenty na podporu svojich stanovísk. Zástupcovia zamestnávateľa poukazovali hlavne na aktuálne zhoršujúcu sa situáciu na oceliarskom trhu v Európe (pokles predajných cien, nekalá konkurencia) a ťažké podmienky na podnikanie v hutníctve (vysoké ceny vstupov, energií a CO2 kreditov). Kolektívni vyjednávači za odbory sa odvolávali na obrovské zisky USSK za posledné tri roky, ktoré sú však v podstate celé transferované do korporácie v USA. S tým však odborári ako zástupcovia pracujúcich, ktorí tento profit vytvárajú, nesúhlasia a požadujú, aby zamestnanci v Košiciach boli za to viac ohodnotení práve aj navýšením svojich tarifných miezd.

Sprostredkovateľka po vypočutí oboch sporiacich sa strán dňa 21.5. predniesla svoj návrh, ktorý má priblížiť rozdielne postoje zamestnávateľa (navýšenie tarifných miezd o 20,- €) a odborov (požiadavka na navýšenie o 70,- €). Podľa návrhu sprostredkovateľky by sa navýšenie tarifných miezd zamestnancov  R a THZ kategórii, na ktorých sa vzťahuje kolektívna zmluva USSK, mohlo určiť na úrovni 35,- €. Obe vyjednávajúce strany uviedli, že sa návrhom budú zaoberať, odprezentujú ho vo svojich orgánoch a následne sa k nemu vyjadria ešte na poslednom stretnutí so sprostredkovateľkou, ktoré je naplánované na začiatok júna. 

Výsledky a informácie zo stretnutia so sprostredkovateľkou boli dňa 22. mája predložené Výboru Rady odborov (najvyšší odborový orgán OZ KOVO v USSK), ktorý sa návrhom sprostredkovateľky na zvýšenie tarifných miezd o 35,- € zaoberal, ale neodsúhlasil ho. Podľa zásad platných v rámci odborov pre kolektívne vyjednávanie bude celé znenie návrhu sprostredkovateľky predložené výborom všetkých základných organizácií OZ KOVO v USSK na jednotlivých závodoch a vedení spoločnosti, na ktoré sa kolektívna zmluva vzťahuje. Po ich vyjadrení budú prijaté rozhodnutia o ďalšom postupe a krokoch zo strany odborovej organizácie.

 

“Ďakujeme za podporu všetkým, ktorí nás prišli podporiť počas vyjednávania dňa 21. mája“

 

 

Štrajková pohotovosť v USSK vyhlásená odborovou organizáciou naďalej trvá.  Ak k dohode nedôjde, jedinou cestou pre odbory a zamestnancov bude štrajk.

 

Kolektívni vyjednávači za Radu odborov OZ KOVO USSK


22.05.2019 Zavrieť článok RO OZ KOVO USSK

:

 


previous year  previous month august 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Dnes je streda, 21.8.2019
Meniny má Jana,
zajtra Tichomír

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.