ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA ZRUŠILI AVIZOVANÝ OSTRÝ ŠTRAJK - DOHODLI SA NA ZVÝŠENÍ MIEZD ***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 886673
Dnes: 616
Užívateľov online: 7
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
ŠTRAJKOVÁ POHOTOVOSŤ V U.S.STEEL KOŠICE - POMÔŽE SPROSTREDKOVATEĽ? 

Nespokojnosť s navyšovaním tarifnej zložky mzdy  a percentuálnym navyšovaním variabilnej zložky mzdy v najväčšej hutníckej fabrike na Slovensku – v U.S.Steel Košice (USSK) - dospela k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti! Svojim hlasovaním to potvrdili delegáti konferencie Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice, ktorá sa vo východoslovenskej metropole uskutočnila v pondelok, 8. apríla 2019.

Ani po deviatich kolách kolektívneho vyjednávania návrhu Dodatku č. 6 k platnej kolektívnej zmluve sa totiž nepodarilo zamestnávateľovi a zástupcom odborov dospieť k dohode. Diametrálne odlišný pohľad majú obe vyjednávacie strany vo viacerých bodoch, najmä však pri výške rastu tohtoročných tarifných miezd zamestnancov a percentuálneho navýšenia variabilnej mzdovej časti, ktoré odbory považujú za kľúčové.

Kým zástupcovia zamestnancov z Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice vstupovali 16. januára 2019 do kolektívneho vyjednávania  s požiadavkou navýšenia tarifných miezd zamestnancov o 120 eur pre každého – s čím zamestnávateľ zásadne nesúhlasil -  po troch mesiacoch vyjednávania sa ich požiadavka „znížila“ na rast tarifných miezd o 70 eurNaopak, návrh zamestnávateľa aktuálne hovorí len o navýšení v priemere o 20 eur do taríf.

Predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice, Juraj VARGA, k danému skonštatoval: „My chceme mať spokojných zamestnancov. Patríme do Európskej únie, podieľame sa na excelentnom výkone USSK a zaslúžime si za ,,európsku prácu, európsku plácu, “  prízvukuje s tým, že kvalifikovaná pracovná sila Slovákov býva často - a aj v tomto prípade - v porovnaní s krajinami západnej Európy podhodnotená.

Odlišnosť názorov oboch sociálnych partnerov – tak zamestnávateľa, ako aj zástupcov zamestnancov - je však príliš veľká. Zamestnávateľ oponuje nestabilným medzinárodným trhom s oceľou, enviromentálnym zaťažením či stúpajúcimi  mzdovými nákladmi, súvisiacimi so zvýšenou minimálnou mzdou i príplatkami za prácu v noci, počas víkendu a vo sviatok, ktoré od mája minulého roku prvý raz a od mája tohto roku opätovne navyšuje novela Zákonníka práce. K tomu priratúva náklady na rekreačné poukazy, s ktorými sa pri plánovaní rozpočtu nepočítalo a „vďaka“ ktorým - podľa jeho slov - stúpli mzdové náklady zamestnancov o viac ako polovicu v porovnaní s ich minuloročným nárastom miezd.

Práve neschopnosť nájsť v týchto vzdialených stanoviskách oboch strán kompromis bola hlavným dôvodom, prečo bol v zmysle Zákona o kolektívnom vyjednávaní č. 2/1991 Z.Z. v celom procese po 9. kolách vyhlásený spor, pri riešení ktorého by mal pomôcť sprostredkovateľ. Toho prideľuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR s tým, že po oboznámení sa s priebehom vyjednávania je to práve sprostredkovateľ, ktorý predloží návrh riešenia sporu. To však  nakoniec nemusí byť pre vyjednávajúce strany záväzné. V prípade, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné. Pred zástupcami zamestnancov sa potom otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného riešenia - štrajku.

Pripomeňme, že košická fabrika, v ktorej aktuálne pracuje vyše 12 tisíc zamestnancov a o ktorej predaji ešte pred vyše rokom americkí majitelia reálne uvažovali, patrí k jedným z mála stabilných a najmä ziskových závodov nadnárodnej korporácie U.S.Steel. Priemerná mzda tu v roku 2018 predstavovala 1.876 eur a v robotníckych profesiách 1.746 eur – samozrejme, spolu s nadčasmi, príplatkami a variabilnou zložkou mzdy.

V U.S. Steele Košice je pritom uzatvorená platná podniková kolektívna zmluva na obdobie od 1. apríla 2016 do 31. marca 2020 s tým, že každý rok sa vo forme dodatkov rokuje o mzdovej časti. Táto kolektívna zmluva zastrešuje nielen samotných zamestnancov spoločnosti U.S. Steel Košice, s.r.o., ale aj pracovníkov U.S. Steel Košice – SBS, s.r.o., U.S. Steel Košice – Labortest, s.r.o. a Ferroenergy s.r.o.


16.04.2019 Zavrieť článok OZ KOVO. RO OZ KOVO USSK

:

 


previous year  previous month september 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Dnes je utorok, 17.9.2019
Meniny má Olympia,
zajtra Eugénia

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.