ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO V ULICIACH AJ V ŽILINE, BANSKEJ BYSTRICI A POPRADE***   *** ROZBIEHAME KAMPAŇ NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  *** PRIPRAVUJEME ĎALŠÍ POCHOD V KAMPANI #ZaVyššieMzdy V POPRADE ***  *** "TAM KDE SA KOMUNIKUJE, SA DÁ NÁJSŤ RIEŠENIE" - EMIL MACHYNA V TA3 *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 371011
Dnes: 87
Užívateľov online: 6
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

Spor vo firme Hella v Kočovciach medzi vedením a odborármi sa vyostruje 

Podľa Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO (ZO OZ KOVO) Hella Slovakia, zamestnávateľ robí všetko pre to, aby vo firme minimalizoval vplyv odborov. Tie sa v rámci kolektívneho vyjednávania snažia dohodnúť s vedením spoločnosti Hella Slovakia Front-Lighting na zlepšení podmienok pre zamestnancov. Kolektívne vyjednávanie však viazne.

„Prakticky od samého začiatku vzniku nášho odborového úseku sa stretávame s permanentnou snahou minimalizovať našu činnosť,“ uviedol Šimon Szórád, člen úsekového výboru HSKF ZO OZ KOVO Hella Slovakia. „Pravidelne sa stretávame so zastrašovaním, spochybňovaním, bossingom, mobingom. Už sme zažili aj krátenie odmien či odstrihnutie od firemnej komunikačnej siete.“

Príkladom neštandardných firemných praktík je podľa odborára Šimona Szóráda aj tohtotýždňové zhromaždenie zamestnancov, ktoré zvolalo vedenie firmy. „Obvinili nás, že škodíme podniku, sme nekvalifikovaní a ničomu nerozumieme.“ Vedenie podniku odborárom zakázalo vystúpiť a reagovať na obvinenia. „Na konci svojho monológu riaditeľ jednoducho vypol mikrofón a rozpustil zhromaždenie,“ vyhlásili odborári.

Odborári z OZ KOVO v Kočovciach presadzujú v kolektívnom vyjednávaní zvýšenie tarifnej mzdy o 30 eur, vyššie mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a prácu v nepretržitej prevádzke, týždenný pracovný čas 37,5 hodiny pre všetkých zamestnancov, mzdové zvýhodnenie za nadčas v sobotu a nedeľu, príspevok do DDS pre všetkých, ale aj dlhšie platené voľno pri vlastnej svadbe, narodení dieťaťa či úmrtí manžela/manželky. „Prakticky na všetky naše požiadavky vedenie podniku reagovalo nesúhlasne alebo argumentovalo tým, že to ohrozí zamestnanosť v podniku,“ vysvetlil Szórád.

Vznik „žltých“ odborov

S kolektívnym vyjednávaním v Hella Slovakia Front-Lightingh, s.r.o. Kočovce, sa začalo 20. januára  predložením návrhu kolektívnej  zmluvy. Do dnešného dňa sa uskutočnili tri kolá kolektívneho vyjednávania s tým, že 24. apríla bolo tretie kolo prerušené, keďže zamestnávateľ odborárom zo ZO OZ KOVO Hella Slovakia oznámil začatie pôsobenia druhej odborovej organizácie vo firme. Odborári OZ KOVO vnímajú založenie tejto konkurenčnej odborovej organizácie za účelové. „Táto odborová organizácia bola zaregistrovaná5. mája 2017, teda o 10 dní neskôr, ako zamestnávateľ oznámil , že z tohto dôvodu prerušuje kolektívne vyjednávanie,“ upozornil Szórád. „Máme záujem pokračovať v kolektívnom vyjednávaní aj napriek výrazným tlakom zo strany zamestnávateľa. Aktuálne sa pokúšame dosiahnuť zhodu s novovzniknutou odborovou organizáciou v ďalšom kolektívnom vyjednávaní. Ku zhode doposiaľ nedošlo.“ Podľa Szóráda, ak budú pretrvávať neprijateľné rozpory, v súlade so zákonom o kolektívnom vyjednávaní požiadajú Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny SR o pridelenie rozhodcu, aby rozhodol, ktorá odborová organizácia je reprezentatívna a bude teda so zamestnávateľom uzatvárať kolektívnu zmluvu.

 Spoločnosť Hella Slovakia Front-Ligthing, s.r.o. zamestnáva v súčasnosti  viac ako 1200 zamestnancov. Firma je zameraná na výrobu predných svetlometov pre osobné a nákladné motorové vozidlá.

Dodajme, že zatiaľ čo v kočovskej Helle sa odbory stretávajú s nevôľou zamestnávateľa akceptovať pôsobenie nezávislej odborovej organizácie, ktorá nie je previazaná s vedením spoločnosti, v sesterskej firme Hella Slovakia Signal-Lighting s.r.o. v Bánovciach nad Bebravou, kde ZO OZ KOVO Hella Slovakia pôsobí už viac ako šesť rokov, dosiahli odborári tento týždeň (12.6.) podpis novej Mzdovej kolektívnej zmluvy (MKZ) pre obchodný rok 2017/18. Nová MKZ zvyšuje tarifné mzdy všetkým zamestnancom, zavádza 13. a 14. plat až do výšky 75% priemerného zárobku podľa odpracovaných rokov i odmenu 700 eur pri 15. rokoch trvania pracovného pomeru. 


19.06.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 


previous year  previous month august 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je utorok, 22.8.2017
Meniny má Tichomír,
zajtra Filip

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.