ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ - ZBIERAJÚ PODPISY NA VYHLÁSENIE ŠTRAJKU***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***  *** U.S.STEEL KOŠICE PLÁNUJE PREPUSTIŤ 2500 ZAMESTNANCOV *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 875187
Dnes: 471
Užívateľov online: 8
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
TALIAN DLHUJE ŠIČKÁM Z I.C.A SVIDNÍK VÝPLATU AJ ODSTUPNÉ 

Talianska odevná firma I.C.A. Svidník, ktorá vo februári ohlásila prvú vlnu hromadného prepúšťania a zároveň avizovala útlm svojej výroby na Slovensku, dlhuje prepusteným šičkám viac než 200 tisíc eur. Aj preto chcú zástupcovia zamestnancov z Odborového zväzu KOVO poškodeným zamestnancom pomôcť. Na majiteľa chcú podať trestné oznámenie a pripravujú predžalobnú výzvu.

Na tlačovej besede v Prešove to v utorok, 6.augusta, potvrdil člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre Prešovský región, Jozef BALICA.

Výrobu pánskej konfekcie presťahoval taliansky konateľ do Srbska, pretože podnikanie na východnom Slovensku  bolo podľa jeho slov málo výnosné a príliš nákladné. V tom čase avizoval, že si všetky svoje záväzky voči zamestnancom splní. Prepustené zamestnankyne firmy I.C.A. Svidník však dostali len časť výplaty a odstupného.

Posledné výplaty v júni

Talianska spoločnosť, zaoberajúca sa výrobou pánskych oblekov, oznámila hromadné prepúšťanie v dvoch fázach. O prepustení vyše stovky zamestnancov informovala vo februári, ďalších 31 pracovníkov sa o skončení zmlúv dozvedelo v máji. Celkovo takto spoločnosť prepustila 132 zo 136 zamestnancov, zvyšní štyria administratívne ukončujú proces výpovedí.

Prvá skupina zamestnancov dostala posledné výplatné pásky v júni, no firma im vyplatila iba časť z peňazí. Ako upozornil kovák Jozef BALICA, zamestnávateľ tak nechal dlh vo výške viac ako 200 tisíc eur. „Za mesiac jún vyplatil zamestnancom mzdu a odstupné vo výške asi 10% z dlžnej sumy. Toto je pre nás, samozrejme, neprijateľné, pretože zamestnanci dostali na výplatu po 215 eur,” uviedol J.BALICA.

Odborári preto vyzvali zamestnávateľa, aby čo najskôr doplatil chýbajúce júnové mzdy a tiež odstupné, ktoré je v priemere štvormesačné. „Zamestnanci majú za prácu dostať riadne zaplatené. Oni prácu odviedli, ale zaplatené nedostali,” skonštatoval J.BALICA.

Slabé mzdy a dlhy na poistnom

Mzdy pracovníkov v podniku sa podľa odborov pohybovali na úrovni 450 až 480 eur v čistom. J.BALICA upozornil tiež na to, že spoločnosť dlží takmer 90 tisíc eur aj na odvodoch do Sociálnej poisťovne. Na základe predchádzajúcich zlých skúseností s týmto zamestnávateľom sa teraz bývalí zamestnanci obávajú, či k vyplateniu zvyšných peňazí dôjde.

„Spoločnosť I.C.A. momentálne nevyrába, ale má vo Svidníku majetok. Predpokladáme, že by ho mohla predať, čo je v poriadku. Ale upozorňujeme aj na riziko, aby sa prípadný predaj alebo prevod majetku nestal takým spôsobom, že ani štát, ani zamestnanci z toho nebudú mať nič,“ upozornil odborár Jozef BALICA. Spomenul pritom  podobnú skúsenosť z jednej z vranovských odevných spoločností, v ktorej napokon museli byť zamestnanci vyplatení z garančného fondu, tvoreného zamestnávateľmi na Slovensku.

Odborári zároveň avizovali, že dávajú podnet na príslušný inšpektorát práce, aby prešetril nedodržiavanie Zákonníka práce a príslušných paragrafov. Podajú tiež podnet na kriminálnu políciu pre podozrenie zo spáchanie trestného činu nevyplatenia mzdy.  „Zároveň pripravujeme aj predžalobnú výzvu a žalobu na súd o nevyplatení miezd,” informoval J. BALICA. Odborári pre zamestnancov zriadili aj nonstop linku a vo štvrtok, 8. augusta, plánujú spoločné stretnutie všetkých zamestnancov s vedením odborov. Väčšina šičiek je pritom v súčasnosti v evidencii nezamestnaných na úrade práce,  zhruba 50 z nich už zamestnala prešovská spoločnosť Etilog,ktorá vo Svidníku zriadila svoju prevádzku.

Výplata v auguste, odstupné v splátkach?

V stanovisku talianskej spoločnosti I.C.A., s.r.o., obhajujú kompetentní hromadné prepúšťanie každoročným zvyšovaním nákladov, ktoré firma nie je schopná vykryť tržbami. "Z dôvodu pozastavenia výroby, spoločnosť I.C.A. s. r. o. nemá vlastný zdroj príjmov a funguje za finančnej podpory materskej spoločnosti Facis S.p.A Milano. Zostávajúca časť výplaty za jún 2019 bude uhradená do konca augusta 2019. Odstupné pre zamestnancov bude vyplácané v mesačných splátkach. Spoločnosť vyplatí všetky svoje záväzky,”informoval agentúru SITA Piero BUCALO, konateľ spoločnosti Facis S.p.A Milano, ktorá je 99-percentným spoločníkom I.C.A, s.r.o.


07.08.2019 Zavrieť článok A.Fáková, OZ KOVO

:

 


previous year  previous month august 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Dnes je streda, 21.8.2019
Meniny má Jana,
zajtra Tichomír

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.