ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ - ZBIERAJÚ PODPISY NA VYHLÁSENIE ŠTRAJKU***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***  *** U.S.STEEL KOŠICE PLÁNUJE PREPUSTIŤ 2500 ZAMESTNANCOV *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 875188
Dnes: 472
Užívateľov online: 9
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
V KOŠICIACH V SKRÁTENOM PRACOVNOM REŽIME 

Situácia z mája sa opakuje. Košický hutnícky gigant  U. S. Steel Košice znovu obmedzuje výrobu. Počas mesiaca júl tak budú  zamestnanci opäť pracovať v skrátenom, 4 – dňovom pracovnom týždni. Za piaty deň dostanú 60 % -nú kompenzáciu z platu. V júli tak poklesne plat zamestnancov zhruba o 6%.

Toto rozhodnutie prichádza krátko po tom, ako zástupcovia zamestnancov z Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice zrušili štrajkovú pohotovosť a dohodli sa s vedením podniku na znení aktuálneho  mzdového dodatku, ktorý počíta s navýšením miezd o 40 eur pre každého zamestnanca, vrátane 100 - eurovej odmeny v závere roka.

Dôvodom je pritom zlá situácia na európskom trhu s oceľou, ktorú zhoršuje najmä jeho zahlcovanie lacnou, dumpingovou oceľou z iných krajín, predovšetkým z Číny. Je to aj dôsledok vlaňajšieho zavedenia vyšších ciel na dovoz ocele do USA, na čo svetoví producenti ocele zareagovali preorientovaním sa na iné trhy- najmä na ten európsky.

Na tento stav však reflektovali aj odborári z Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice, ktorí 21. júna predsedovi slovenskej vlády, Petrovi PELLEGRINIMU, adresovali list, v ktorom ho vyzývajú, aby osobne prispel a pomohol hľadať riešenia na domácej i európskej pôde, ktoré pomôžu oceliarskemu priemyslu čeliť novodobej kríze. Inak nie je vylúčené, že pretrvávajúca zlá situácia v hutníctve bude mať negatívny dopad nielen na prevádzku košických železiarní, ale i na zamestnanosť v nich, čo by v regióne východného Slovenska mohlo mať fatálne dôsledky.

Neférové podmienky na trhu potvrdil aj hovorca košického  U. S. Steel-u, Ján BAČA: „Podnikáme na európskom trhu, ktorý bol zasiahnutý dovozom ocele z krajín s neférovými a nerovnými podmienkami obchodovania. Toto všetko vyústilo do dodatočných nákladov, ktorým čelia európski výrobcovia z dôvodu prísnych environmentálnych a klimatických politík a sociálnych štandardov EÚ, ktoré naši konkurenti nemusia dodržiavať," informoval.

Obmedzenia aj v USA

Korporácia U.S.Steel pritom obmedzuje aj svoju domácu produkciu v Spojených štátoch amerických. Vedenie americkej oceliarskej korporácie je totiž sklamané z výsledkov v druhom štvrťroku tohto roka. Podľa ich vyhlásenia očakávali zisk 257 miliónov eur, no reálne dosiahli len 221 miliónov eur. Práve to je dôvod, prečo medzinárodná spoločnosť obmedzuje produkciu nielen v Európe, ale aj v USA.

Odstavili vysokú pec, prepúšťať zatiaľ nechcú

V košickej fabrike zároveň od štvrtka, 20. júna, odstavili jednu z troch vysokých pecí. V Amerike už odstavili dve.

Produkcia vysokej pece číslo 2  je mesačne 125 tisíc ton surového železa. Kedy bude spustená opäť, momentálne nie je známe. Jej odstavenie sa dotkne viacerých  pracovísk v železiarňach, ktoré budú musieť technicky a organizačne zmeniť svoju prácu.

Ako však potvrdil šéf košických odborárov, predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice, Juraj VARGA, na niektorých linkách v závode dôjde k zmene organizácie práce aj pre letné dovolenky. Ubezpečil, že zatiaľ sa o prepúšťaní vo firme nehovorí. "Nateraz si dovolím tvrdiť, že nie. Očakáva sa skôr trend, že namiesto ľudí, ktorí odídu do dôchodku, sa nebudú prijímať noví," uzavrel J. VARGA.

V podniku bola naposledy kritická situácia na prelome rokov 2008 a 2009, keď bola tiež jedna z troch pecí odstavená. Dôvodom bola plynová kríza, zamestnanci zostali nútene na dovolenkách.

Začiatkom júna sa pritom v spoločnom vyhlásení ozvali aj európski výrobcovia ocele, medzi ktoré sa zaraďuje aj U. S. Steel Košice, a upozornili, že Európu zaplavuje oceľ z iných regiónov v dôsledku zavedenia vyšších ciel na jej dovoz do USA.


25.06.2019 Zavrieť článok A.Fáková, OZ KOVO

:

 


previous year  previous month august 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Dnes je streda, 21.8.2019
Meniny má Jana,
zajtra Tichomír

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.