ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ - ZBIERAJÚ PODPISY NA VYHLÁSENIE ŠTRAJKU***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***  *** U.S.STEEL KOŠICE PLÁNUJE PREPUSTIŤ 2500 ZAMESTNANCOV *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 875212
Dnes: 496
Užívateľov online: 8
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
V KOŠICIACH V UTOROK ZHROMAŽDENIE #ZA VYŠŠIE MZDY 
V utorok,19.marca, presne o 16.00 hod. odštartujú kováci na Južnej triede pri Congress Hotel Centre v Košiciach podporný pochod, a následne  aj protestné zhromaždenie na Hlavnej ulici, na ktorých chcú upozorniť na nízke mzdy zamestnancov, regionálne rozdiely v ich mzdovom ohodnotení, ale aj stúpajúce životné náklady, ktoré negatívne ovplyvňujú životnú úroveň Slovákov.

Ako uviedol člen predsedníctva OZ KOVO - Jozef Balica - ide "o manifestačný spôsob, ako poukázať na potrebu adekvátneho zvýšenia platov tak, aby zabezpečovali dôstojný život zamestnancov a ich rodín." Zároveň dodal: "V súčasnosti iba tretina pracujúcich dosahuje priemerný zárobok 770 eur v čistom. Dve tretiny zamestnancov majú mzdu nižšiu než je priemerná mzda," upozornil J. Balica.

Protestom chcú dať kováci verejnosti, zamestnávateľom, politikom a aj ďalším verejným činiteľom najavo aj to, že posilňovaním kúpyschopnosti obyvateľstva sa pomáha aj malým a stredným podnikateľom. "Nízka kúpyschopnosť slovenských pracujúcich spôsobuje nízku spotrebu domácností s následným nižším odbytom malých a stredných výrobcov tovarov a poskytovaných služieb. Pokiaľ v súčasnosti pravidelne skloňujeme ekonomický rast Slovenska, musí sa to prejaviť aj na posilnení kúpyschopnosti zamestnancov a ich rodín," uviedol J.Balica.

 Zároveň dodal, že kúpyschopnosť obyvateľstva by sa mala hodnotiť cez čisté disponibilné a nie cez hrubé alebo priemerné mzdy,. "Štatistické vykazovanie hrubých miezd a ich porovnávanie s inflačným vývojom nie je vyjadrením adekvátnej kúpyschopnosti zamestnancov a kvality života," uviedol Jozef Balica a doplnil: "Odmietame byť dielňou lacnej pracovnej sily pre krajiny Európskej únie a kumulovať na Slovensku nízku cenu práce, ktorá nezabezpečí dôstojnú životnú úroveň!"

Aj to je - podľa kovákov - jeden z dôvodov, prečo najmä mladí ľudia nezvládajú naštartovať rodinný život.

"Zadlžovanie hypotékami s následným nekonečným splácaním z nízkych platov až do konca svojho života nie je východisko," upozornil pred médiami J. Balica a dodal: "Nie všetci zamestnanci majú nízke platy, ale je určitá skupina takých, ktorí nedokážu pokryť zo svojich príjmov každodenné potreby. Hlavne mladí ľudia majú problém pri zakladaní svojich rodín a potrebujú sa zadlžiť buď hypotékou, alebo stavebným sporením, pričom sa málo hovorí o tom, že ak v súčasnosti chcete dostať štátnu prémiu vo výške okolo 70 eur, musíte vložiť na účet 2 800 eur. To je privysoká suma na nízke platy."

Košický protestný pochod sa začne v utorok,19. marca, o 16.00 hod. na Južnej triede pri Congress Hotel Centre a cez Námestie osloboditeľov povedie na Hlavnú ulicu.

Príďte podporiť kovákov a zabojujte za vyššie a spravodlivejšie mzdy na Slovensku!

 

 


18.03.2019 Zavrieť článok Anita Fáková, OZ KOVO

:

 


previous year  previous month august 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Dnes je streda, 21.8.2019
Meniny má Jana,
zajtra Tichomír

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.