ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA ZRUŠILI AVIZOVANÝ OSTRÝ ŠTRAJK - DOHODLI SA NA ZVÝŠENÍ MIEZD ***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 886671
Dnes: 614
Užívateľov online: 7
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
V KOŠICKOM U.S.STEELE CHCÚ DO ROKU 2021 PREPUSTIŤ 2 500 ĽUDÍ 

Košické oceliarne U. S. Steel plánujú do konca roku 2021 prepustiť 2 500 zamestnancov. Dôvodom je kríza na trhu s oceľou, ale aj vysoká cena elektrickej energie. Firma už pritom prijala viacero opatrení. Odstavila jednu z troch vysokých pecí a v priebehu mesiacov máj a júl zaviedla skrátený, 4-dňový pracovný týždeň. Ten bude zrejme pretrvávať aj v nasledujúcom období.

Európsku úniu zaplavila lacná oceľ z tretích krajín. Dopyt po nej pritom neustále klesá. Európski výrobcovia tak bijú na poplach. Od EÚ žiadajú, aby tieto importy obmedzila, inak podľa nich hrozí zatváranie železiarní. V Európe je tak ohrozených vyše 2,5 milióna pracovných miest.

Ku škrtaniu pracovných pozícií už pristupuje aj košický U. S. Steel. Do konca roka 2021 plánuje znížiť počet zamestnancov o 2.500 ľudí. Uviedol to v písomnom stanovisku prezident košického hutníckeho závodu, James Bruno. "Slovensko, na rozdiel od okolitých krajín, neposkytuje maximálnu možnú podporu pre energeticky náročné odvetvia tak, ako to robia susedné štáty. Koncová cena za elektrickú energiu, vrátane všetkých tarifných poplatkov, je na Slovensku historicky najvyššia a spolu s neférovým obchodnými podmienkami sú v súčasnosti tieto náklady už ďalej neabsorbovateľné. Musíme konať, aby sme ochránili naše podnikanie a zostali konkurencieschopní," uviedol J.Bruno.

Odborári spúšťajú petíciu

Na hľadanie riešení v európskom oceliarskom priemysle pristúpili aj odborári z Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice. Potvrdil to  odborový predák, Juraj Varga: "Od pondelka, 22. júla, spúšťame petíciu na zlepšenie podmienok v oceliarskom biznise.Chceme ňou osloviť predsedu vlády Petra Pellegriniho, ministra hospodárstva Petra Žigu, ale aj rezort financií a životného prostredia, aby si všetci uvedomili, že sa treba urgentne venovať neutešeným podmienkam v energeticky náročných odvetviach."

Košičania sa so žiadosťou o podporu obrátili aj na kolegov z Podbrezovej, zo Žiaru nad Hronom, aj v Krompachoch. Zároveň netaja, že nálada medzi zamestnancami je veľmi napätá. O prácu totiž môže prísť až pätina z nich, čo v začiatkoch krízy málokto očakával.Aj keď prepúšťanie sa má uskutočňovať v etapách a cez rôzne motivačné programy, adresované najmä pracujúcim dôchodcom, obavy pretrvávajú.

"Tento krok hodnotíme skutočne ako negatívny, no celkovo rok 2019 hodnotíme ako veľmi zložitý pre U. S. Steel Košice a dcérske spoločnosti a o podobných možnostiach riešenia sme vedeli," priblížil predseda Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice, Juraj Varga. Spoločnosť o znižovaní počtu zamestnancov informovala v piatok (19. 7.), už začiatkom februára tohto roka bolo pritom vedením spoločnosti deklarované možné znižovanie zamestnancov o 5 % v priebehu nasledujúcich troch rokov.

Skrátený pracovný čas

"Už v máji a júli sa v U.S. Steel Košice pristúpilo k dohode medzi zamestnávateľom a odborovou organizáciou, že v uvedené mesiace budú zamestnanci pracovať v skrátenom štvordňovom pracovnom týždni. Za piaty deň dostanú 60 %-nú kompenzáciu z platu. Je predpoklad, že sa tak stane aj v auguste. Rozhodne sa až koncom tohto týždňa," doplnil J.Varga. 

Kováci aktuálne rokujú s vedením spoločnosti, aby sa nenaplnili predpovede o masívnom prepúšťaní. "Je predpoklad, že riešením na redukciu zamestnancov budú motivačné programy v zmysle platnej kolektívnej zmluvy. Práve prebieha motivačný program pre odchod pracujúcich penzistov. Ak sa rozhodnú odísť sami, dostanú päťmesačné odstupné. Ich pracovné miesto sa potom automaticky škrtne. Na margo avizovaného počtu prepustených zamestnancov, tých 2 500 pracovných pozícií zahŕňa aj miesta tzv. kontraktorov, t.j. nakupovanej pracovnej činnosti (pravidelnej i nepravidelnej, napr. počas veľkých opráv)," priblížil J.Varga a dodal: "V každom prípade budeme za našich zamestnancov bojovať a budeme sa snažiť vzniknutú situáciu riešiť čo najlepšie a v ich prospech."

 


 

 

 


22.07.2019 Zavrieť článok Anita Fáková, OZ KOVO

:

 


previous year  previous month september 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Dnes je utorok, 17.9.2019
Meniny má Olympia,
zajtra Eugénia

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.