ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA ZRUŠILI AVIZOVANÝ OSTRÝ ŠTRAJK - DOHODLI SA NA ZVÝŠENÍ MIEZD ***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 886673
Dnes: 616
Užívateľov online: 7
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
V KOŠICKOM U.S.STEELE PODPÍSALI DODATOK - AJ NAPRIEK KRÍZE MZDY HUTNÍKOM PORASTÚ 

V košických oceliarňach U. S. Steel  bol v pondelok, 17. júna,  podpísaný medzi vedením podniku a zástupcami zamestnancov z Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice nový Dodatok č. 6 k platnej kolektívnej zmluve, ktorým sa - aj napriek prehlbujúcej sa kríze na trhu s oceľou - od mája tohto roku zvyšujú tarifné mzdy zamestnancov o 40 eur mesačne.

Súčasťou kompromisnej dohody je, okrem iného, aj vyplatenie 100 eurovej odmeny v mesiaci december, teda po splnení hospodárskych výsledkov, stanovených na 12 mesiacov roku 2019. Doterajšiu variabilnú mzdovú platbu sa podarilo zachovať vo výške 9 percent, rovnako aj viaceré benefity. Dodatok zahŕňa aj mzdové zvýhodnenia za prácu v pracovných režimoch, za prácu v noci, v odpoludňajšej zmene a cez víkendy, mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce či ďalšie príspevky.

Ako potvrdil predseda rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice, Juraj Varga: „Dodatok číslo 6 bol vo finálnej podobe ratifikovaný v 24. týždni jednotlivými základnými organizáciami, združenými v Rade odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice a je výsledkom sociálneho zmieru v našej fabrike, ktorému predchádzal konštruktívny sociálny dialóg nielen za stolom, ale aj mimo neho. Napriek zložitému obdobiu v oceliarenskom odvetví v rámci celej Európskej únie, ktoré vzniklo v časovom súbehu s naším vyjednávaním, považujeme tento výsledok za adekvátny," informoval predseda.

Podľa hovorcu U. S. Steel Košice, Jána Baču,  je podpísanie dodatku ku kolektívnej zmluve pre podnik veľmi dôležité aj vzhľadom na zložité podmienky, v ktorých sa aktuálne nachádza oceliarstvo v Európe: Táto dohoda poukazuje na schopnosť a ochotu oboch strán dohodnúť sa v prospech spoločného dlhodobého záujmu. Všetci chceme, aby táto firma uspela v ťažkej konkurencii,"uviedol v reakcii.

Štrajková pohotovosť i krízový režim

Štrajková pohotovosť, ktorú odbory v podniku vyhlásili 8. apríla, sa skončila mimoriadnou konferenciou Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice v piatok, 14. júna. Predchádzalo tomu 9 kôl kolektívneho vyjednávania, ktoré bolo v apríli tohto roku vyhlásené za sporné a bola k nemu prizvaná sprostredkovateľka, delegovaná Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Za jej účasti sa uskutočnili tri spoločné konania, pričom pri tom poslednom (4.6.) dospeli k výslednej podobe dodatku.

Pripomeňme, že na začiatku kolektívneho vyjednávania odbory požadovali nárast o 120 eur mesačne pre každého zamestnanca, neskôr ustúpili na 70 eur, pričom zamestnávateľ trval len na 20 eurách v priemere. Rokovanie výrazne ovplyvnila zhoršujúca sa ekonomická situácia na európskych trhoch s oceľou, vďaka čomu museli aj v košickom U.S.Steele zaviesť v mesiaci máj úsporný, 4 - dňový pracovný týždeň. Ten mal pokračovať aj v mesiaci jún, na naliehanie zamestnancov sa tomu tak nakoniec nestalo.

Situácia na trhoch však naďalej graduje. Výrobcovia ocele v Európskej únii (EÚ) začiatkom júna upozornili, že Európu zaplavuje oceľ z iných regiónov v dôsledku zavedenia ciel na jej dovoz do USA. Poukázali na globálnu nadmernú kapacitu ocele a využívanie trhu EÚ ako dampingového skladu na celosvetové nadbytočné množstvá ocele. Varovali, že ohrozené sú tisícky pracovných miest a EÚ musí preto konať.18.06.2019 Zavrieť článok A. Fáková, OZ KOVO

:

 


previous year  previous month september 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Dnes je utorok, 17.9.2019
Meniny má Olympia,
zajtra Eugénia

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.