ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

***  DOBROČINNÁ AKCIA MLADÝCH KOVÁKOV 7.12.2017 V KOŠICIACH - MÁM ODBORY V KRVI - DARUJ KRV S OZ KOVO ***  *** OZ KOVO PODPORUJE ZMENU ZÁKONA V PRÍPLATKOCH, NAVRHOVANÚ POSLANCAMI NR SR ***   *** OZ KOVO ODMIETA NÁVRH PODNIKATEĽSKEJ ALIANCIE SLOVENSKA O ZNIŽOVANÍ ODVODOV ***   *** PREDSEDA OZ KOVO SA NA TLAČOVEJ BESEDE 30.11.2017 VYJADRIL K AVIZOVANÝM ZMENÁM ZVYŠOVANIA PRÍPLATKOV A K VYJADRENIAM PODNIKATEĽSKEJ ALIANCIE SLOVENSKA O ZNIŽOVANÍ DANÍ A ODVODOV ***   *** ZAPOJTE SA DO PETÍCIE NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 435996
Dnes: 575
Užívateľov online: 10
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

V Poprade zhromaždenie Za vyššie mzdy 

Neutíchajúci dážď a studený vietor- aj napriek takémuto nepriaznivému počasiu sa vo štvrtok - 21.septembra popoludní - stretli v Poprade kováci, ale aj zástupcovia odborových zväzov ECHOZ a školských odborov, aby spoločne protestovali proti nízkym mzdám, najmä na východe Slovenska. Práve počasie nakoniec spôsobilo, že sa namiesto avizovaného pochodu ulicami Popradu prítomní uchýlili na miestny zimný štadión.

Vyše dvesto ľudí, prevažne v kováckych  vestách, s transparentmi Dosť nízkym mzdám! a Sme ľudia, nie stroje! – s píšťalkami a rapkáčmi emotívne sekundovalo prihovárajúcim sa, medzi ktorými nechýbali predseda OZ KOVO Emila MACHYNA, podpredsedníčka OZ KOVO, Monika BENEDEKOVÁ, ale aj členovia predsedníctva Rady OZ KOVO nielen z východného, ale aj západného Slovenska.

Ako uviedol moderátor podujatia, Jozef BALICA (člen predsedníctva Rady OZ KOVO za Prešovský región), podľa údajov Štatistického úradu z roku 2015 až polovica zamestnancov v Prešovskom a Košickom kraji zarobila v čistom mesačne menej ako päťstošesťdesiat eur. Aj to je dôvod, aby sa v rámci kolektívneho vyjednávania v slovenských podnikoch pritvrdilo na rast miezd, inak budú podľa neho nasledovať ďalšie protestné akcie. „Vy ste spokojní so svojou výplatnou páskou? Žijete alebo len živoríte? Spoločne musíme povedať dosť! Nenechajme sa vykorisťovať!"- zakričal do megafónu Jozef BALICA.

Viacerí ekonómovia i finanční analytici pritom zhodne tvrdia, že firmy na Slovensku dnes zažívajú zlaté časy a zdroje na vyššie mzdy majú. Nie je to však len o každoročnom náraste minimálnej i priemernej mzdy na Slovensku, rozdiely vo výške výplat medzi regiónmi na východe a západe sú priepastné. Potvrdil to nedávno aj výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie na Slovensku, Peter KREMSKÝ: "Je to úplne logická vec, práca je presne takisto ako každý tovar vlastne otázkou trhu. Ten trh nenúti firmy, aby dali v regiónoch vyššie mzdy a v Bratislave ich to núti. Tam jednoducho za menej toho človeka nenájdu."

S týmto konštatovaním sa však uspokojí asi máloktorý zamestnanec. Kováci preto vyzývajú zamestnancov, aby bojovali za zvýšenie svojich miezd. Že sa to dá, dokazuje úspešné kolektívne vyjednávanie v popradskom Whirlpoole. Podľa Tomáša HURAJTA, predsedu Základnej organizácie OZ KOVO Whirpool si tu vybojovali pre tento rok zvýšenie mesačných platov o tridsaťpäť eur a na budúci rok zvýšenie o infláciu a dve percentá. „Síce to nie je celkom tak, ako sme si predstavovali, ale je to určite lepšie ako v podnikoch, kde nie sú odbory, " skonštatoval.

Svojim príhovorom ho doplnil Emil MACHYNA, predseda OZ KOVO: „Ľudia sa musia prestať báť a veriť si, že ak budú jednotní, že dosiahnu oveľa, oveľa viac. Praje nám ekonomika, praje nám prostredie, nízka miera nezamestnanosti, a teraz zamestnávatelia musia ustúpiť a dať trošku viacej tým ľuďom." A dodal: "Človek je len vtedy slobodný, ak je aj ekonomicky slobodný. Presviedčame ľudí, aby sa prestali báť, aby si viac verili. Mzda je najlepšia sociálna odmena. Lepšiu ešte nevymysleli. Ľudia sa prestávajú báť a sú ochotní pre seba urobiť viac. Aj preto budeme aj naďalej  mobilizovať ľudí, zamestnancov, aby sa dokázali postaviť za svoje práva,“ uzavrel predseda OZ KOVO.


02.10.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 
           Elektronická petícia 


previous year  previous month december 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

Dnes je utorok, 12.12.2017
Meniny má Otília,
zajtra Lucia

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.