ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** V U.S.STEEL KOŠICE PODPÍSALI DODATOK č. 4 KU KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE *** V TRNAVSKEJ AUTOMOBILKE PSA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ ***   *** V ROKU 2018 PORASTÚ V STROJÁRSKOM ODVETVÍ TARIFNÉ MZDY O 5,22% ***        
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 532432
Dnes: 550
Užívateľov online: 12
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 
   
   Plagát na stiahnutie-elektro.pdf

   
   Plagát na stiahnutie-quick time.pdf 
V SIPRINE SA DOHODLI, ŠTRAJK NEBUDE! 

Je to potvrdené! V bratislavskej spoločnosti SIPRIN, s.r.o., v ktorej sa ešte pred pár dňami hovorilo o „štrajku“, sa nakoniec dohodli. V stredu, 25. apríla, tam vedenie spoločnosti spolu so zástupcami zamestnancov zo Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO SIPRIN podpísali novú kolektívnu zmluvu, platnú na roky 2018 až 2020. S účinnosťou od 1. apríla tohto roku sa tak zamestnanci dočkajú vyšších miezd a viacerých mzdových zvýhodnení.

Dohode a následnému podpisu novej kolektívnej zmluvy však predchádzali horúce chvíle. Od 17. apríla tohto roku bola v spoločnosti SIPRIN, s.r.o. ktorá je 100%-nou dcérou koncernu Siemens a pôsobí v oblasti priemyselnej automatizácie, poskytovania servisu a technologickej údržby – vyhlásená štrajková pohotovosť. Zástupcovia zamestnancov zároveň spustili medzi zamestnancami hlasovanie o vstupe do ostrého štrajku.

VÄČŠINA ZA ŠTRAJK

Práve skutočnosť, že v hlasovaní sa viac ako polovica zamestnancov vyjadrila v prospech štrajku, presvedčila zamestnávateľa, aby sa 25. apríla uskutočnilo stretnutie vedenia spoločnosti a odborárov zo ZO OZ KOVO SIPRIN i z centrály OZ KOVO, na ktorom sa nakoniec obe strany dohodli a v závere i podpísali upravené znenie novej kolektívnej zmluvy.Okrem iného sa v ňom hovorí aj o finančnej kompenzácii ďalších 200 Eur nad rámec 13. a 14. platu pre zamestnancov, a to za príplatky za sobotu a nedeľu v roku 2018. V roku  2019 bude táto kompenzácia predstavovať ďalšie zvýšenie tarifných miezd o 2% - s účinnosťou od 1.4.2019, a to pre všetkých zamestnancov. Tých je dnes v spoločnosti cca 240.

V roku 2019 sa tiež bude poskytovať mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu podľa Zákonníka práce, čo bude ďalšie zvýšenie príjmu zamestnancov v roku 2019. Súčasne sa bude v roku 2019 poskytovať aj mzdové zvýhodnenie za sobotu a nedeľu podľa aktuálnej novely Zákonníka práce, pokiaľ suma mzdového zvýhodnenia za nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času bude nižšia ,ako je doteraz poskytovaná, čo sa s veľkou pravdepodobnosťou udeje práve v roku 2019, nakoľko sa zrejme od 1. januára 2019 bude zvyšovať minimálna mzda a od 1. mája 2019 sa výšky mzdového zvýhodnenia za sobotu a nedeľu zdvojnásobia. Spomeňme však aj ďalšie podrobnosti novej kolektívnej zmluvy, napr.: 50% -ný príplatok za nadčas mimo pracovných dní, 100% -ný príplatok za nadčas vo sviatok, príplatok za nočnú prácu v hodnote 0,90 Eur/hod, nárokovateľný 13. plat vo výške 100% základnej mzdy, vyplácaný v dvoch platbách 50% v júni a 50% v decembri, ktorý doteraz nebol vôbec poskytovaný, ale aj zaujímavý sociálny program.

VYJEDNÁVALI VIAC AKO ROK!

Pripomeňme, že v spoločnosti SIPRIN, s.r.o., začalo kolektívne vyjednávanie v polovici marca minulého roku. Uskutočnilo sa 8 kôl kolektívneho vyjednávania, z toho štyri pred sprostredkovateľkou, nominovanou ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Tie vyvrcholili 26. marca tým, že obe strany sa predbežne dohodli a začali pracovať na finalizácii textu kolektívnej zmluvy.

Začiatkom apríla však vedenie spoločnosti zmenilo názor a informovalo zástupcov odborovej organizácie, že kolektívnu zmluvu neuzavrú, nakoľko chcú obísť novelu Zákonníka práce a eliminovať jej uplatňovanie na zamestnancov spoločnosti tak, že v súčasnosti poskytovaný príplatok za prácu v nepretržitej prevádzke (NRPČ), ktorý sa poskytuje od 89,70 Eur/mesačne do 114,10 Eur/mesačne v závislosti od tarifnej triedy, zlúčia prostredníctvom kolektívnej zmluvy so mzdovým zvýhodnením za prácu v sobotu a v nedeľu, ktorý od 1. mája tohto roku garantuje novela Zákonníka práce. To znamená, že napriek novele Zákonníka práce, ktorá má od 1.mája tohto roku zvýšiť príjmy zamestnancov z dôvodu výkonu práce v sobotu a v nedeľu navyše o cca  46 Eur mesačne, a od 1. mája 2019 dokonca o cca 93 Eur mesačne, chcel zamestnávateľ dosiahnuť, aby tieto sumy boli zahrnuté do jedného príplatku - a to za prácu v nepretržitej prevádzke!

Zástupcovia zamestnancov tento absurdný návrh zamestnávateľa odmietli, vyhlásili štrajkovú pohotovosť a následne spustili hlasovanie o štrajku – čo zamestnanci firmy podporili a práve tak dosiahli, že zamestnávateľ nakoniec ustúpil a našiel iné riešenie.

PREDSEDA NA RANE

Vypätá situácia vo firme však má aj iný rozmer. Spoločnosť SIPRIN je hlavným dodávateľom pre bratislavský Vokswagen Slovakia (VW SK), a.s. a sídli v areáli, kde ochranu objektu zabezpečuje tretia spoločnosť z VW SK. V závere januára tohto roku po tom, ako došlo k slovnej výmene medzi predsedom ZO OZ KOVO SIPRIN, p. Ivanom JAVORKOM a členmi miestnej SBS-ky, mu títo bezdôvodne odobrali vstupný preukaz a od toho dňa mu de facto znemožnili vstup na pracovisko.

Napriek viacerým výzvam zo strany zástupcov zamestnancov, aby sa uskutočnilo stretnutie so zamestnávateľom (ktorým je spoločnosť SIPRIN s.r.o.) a situácia sa konštruktívne vyriešila, sa už tri mesiace zo strany zamestnávateľa potichu toleruje absurdná situácia, kedy zamestnancovi nie je umožnený vstup na pracovisko a to po svojvoľnom zásahu tretej strany. Nehovoriac už o porušení práv predsedu ZO OZ KOVO SIPRIN, p. I. JAVORKU, ktorý tak prichádza o mzdu a zamestnávateľ mu odmieta vyplatiť jej náhradu, hoci mu sám vytvára prekážku v práci tým, že mu neriešením daného stavu neumožňuje do objektu vstúpiť a tak sa na výkon práce dostaviť. Zároveň mu tiež neumožňuje vykonávať funkciu predsedu odborovej organizácie, nakoľko práve na pracovisku má predseda prístup k zamestnancom, tu rieši vzniknuté pracovno-právne problémy a tu sa odohráva gro jeho odborárskej práce.

Aby odborový predák uživil rodinu, vo februári si čerpal dovolenku a v mesiaci marec zas - v zmysle §240 ods.3 Zákonníka práce - pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré je určené pre predsedu základnej organizácie na výkon jeho odborárskej funkcie.

Aj preto Metodické pracovisko Odborového zväzu KOVO v Bratislave pripravilo a zrealizovalo viaceré právne a legislatívne kroky, ktoré majú predsedovi ZO OZ KOVO SIPRIN pomôcť nielen získať späť pracovné miesto a jeho postavenie, ale aj doterajšiu ušlú mzdu. Konečné slovo tak bude mať zrejme súd.


04.05.2018 Zavrieť článok A.Fáková, M.Vavro

:

 


previous year  previous month máj 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je utorok, 22.5.2018
Meniny má Júlia, Juliana,
zajtra Želmíra

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.