ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO UŽ VYZBIERALO 135 TISÍC PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU ***  
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 613766
Dnes: 507
Užívateľov online: 15
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
Aj európske krajčírky trpia. Za pár desiatok eur 

Nielen Čína alebo Bangladéš. Aj na starom kontinente panujú v odevných fabrikách zlé podmienky.

O neuspokojivých podmienkach, v akých žijú ázijskí zamestnanci odevného priemyslu, vieme viac než dosť. Pomôže, keď si budeme kupovať oblečenie ušité v Európe? Podľa nového výskumu to dosť často neplatí.

Tým, že si v obľúbenom reťazci kúpite tričko s nápisom „vyrobené v Bulharsku“ a nie to z východnej Ázie, bohužiaľ, nikomu lepšiu budúcnosť nezaručíte. Aspoň podľa výskumnej správy Stitched Up, ktorá vznikla v rámci medzinárodnej kampane Clean Clothes. Bulharsko a ďalšie krajiny východnej Európy z nej spolu s Tureckom vychádzajú ešte horšie ako napríklad Čína alebo Malajzia.

Autori správy sledovali, aká je v jednotlivých krajinách priepasť medzi zákonom danou minimálnou mzdou a skutočnými nákladmi na život. V krajinách východnej Európy je rozdiel často ešte väčší ako v Ázii. Najhoršie podmienky sú v Gruzínsku, kde je minimálna mzda v prepočte necelých 54 eur. Za ňou nasledujú Moldavsko (asi 71 eur) a Ukrajina (80 eur). Oveľa lepšie na tom nie je ani Bulharsko, Rumunsko alebo Macedónsko, kde je minimálna mzda ešte nižšia ako v Číne (175 eur) a v Malajzii (196 eur). Manuálni pracovníci v Turecku potom zarábajú najmenej 252 eur mesačne.

Chudoba, stres aj obťažovanie
Práve v takejto hladine sa pohybujú platy krajčírok v továrňach. Ešte horšie sú na tom však tie, ktoré pracujú z domu: ich platy nedosahujú ani hranicu minimálnej mzdy a podľa prieskumu tvoria asi tretinu sumy, ktorá by skutočne pokryla ich životné náklady. Práca takýchto krajčírok sa navyše väčšinou považuje za „podradnú“ a „nekvalifikovanú“.

Krajčírky sú podľa štúdie často slobodné matky, ktoré živia celú rodinu. Okrem nízkeho platu a nezdravých pracovných podmienok ich trápi aj dlhodobý stres a bežné je aj sexuálne obťažovanie. „Najvyššiemu riziku chudoby a nedostatku možností, aby svoju situáciu zmenili, čelia robotníčka v Gruzínsku, krajčírky v domácnosti v Bulharsku a imigrantky vo Východnej Anatólii," uvádza správa.

Môžeme nakupovať férovo?
„Výskum rúca mýtus, že keď si vyberieme odevy pochádzajúce z Európy, máme istotu, že pri výrobe boli zachované dôstojné pracovné podmienky," hovorí Petr Mareš z neziskovej organizácie NaZemi. Tým, že si v obchode kúpime radšej oblečenie ušité napríklad v Portugalsku, však situáciu nezachránime. Je to na odevných spoločnostiach.
„Tie musia podniknúť jasné kroky k zmenám v ich dodávateľských reťazcoch, aby všetci, ktorí pre nich vyrábajú, dostávali dôstojnú mzdu," myslí si Mareš. Sú to firmy ako Zara, Adidas alebo Benetton, a dokonca aj švédsky reťazec H&M. Ten pritom vo svojej výročnej správe sľúbil, že si kladie za cieľ, aby všetci robotníci jeho dodávateľov dostávali „férový plat".

28.08.2014 Zavrieť článok iDnes.cz

:

 


previous year  previous month september 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7

Dnes je pondelok, 24.9.2018
Meniny má Ľuboš, Ľubor,
zajtra Vladislav

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.