ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** SOCIÁLNI PARTNERI SA DOHODLI NA ZMENE ZÁKONNÍKA PRÁCE V PRÍPLATKOVEJ ČASTI ***   *** PRÍPLATKY ZA PRÁCU V NOCI, CEZ VÍKENDY A VO SVIATOK BY MALI OD MÁJA POSTUPNE RÁSŤ ***   *** PODARILO SA NÁM VYZBIERAŤ VIAC AKO 100 000 PODPISOV POD PETÍCIU "ZA SKORŠÍ ODCHOD DO DÔCHODKU" - ĎAKUJEME ***   *** KOVÁCI V EMBRACO SLOVAKIA V SPIŠSKEJ NOVEJ VSI ZOSTÁVAJÚ V ŠTRAJKOVEJ POHOTOVOSTI *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 455623
Dnes: 579
Užívateľov online: 3
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

Tieto jazyky sa oplatí učiť. Majú na svete najväčší vplyv 

Jazyky, ktorými hovorí najviac ľudí na svete, teda čínština či arabčina, nemajú taký vplyv, ako by sa mohlo zdať. Tvrdí to štúdia časopisu Science.

Podľa nového výskumu americkej univerzity MIT sú naopak tieto jazyky v izolácii od zbytku sveta a nemôžu tak ostatné nijako výrazne ovplyvniť.

"Jazyk, ako je napríklad holandština, ktorou hovorí iba 27-miliónov ľudí, má na svete ďaleko väčší vplyv než arabčina, ktorou hovorí 530 miliónov ľudí. Hlavným dôvodom je to, že Holanďania vedia viac jazykov a sú mimoriadne aktívny na internete," píše sa vo vedeckej štúdii.


Vplyv jazykov podľa množstva preloženej literatúry.

Stále vedie angličtina

Aby vedci z MIT zistili, aké jazyky sú na svete najvplyvnejšie, spočítali prekladané knihy, heslá na Wikipédii a z Twittru. Z týchto dát potom vedci vedení Shaharom Rohenom a Césarom Hidalgom vytvorili diagram, ktorý pomenovali svetové jazykové siete. Ako je vidieť, najväčší vplyv má jednoznačne angličtina. 

Platí to aj pri štúdiu u nás. Angličtina stále vedie v rebríčku obľúbenosti, povedal pre HN Pavol Ondovčák z Volis Academy. "Je totiž súčasťou väčšiny pracovných prostredí a celkovo je dnes potrebný v každodennom živote," vysvetľuje Ondovčák.


Vplyv jazykov na základe hesiel na Wikipédii.

Slováci holdujú aj nemčine

Ďalšími vplyvnými jazykmi sú francúzština, nemčina či španielčina. Druhá menovaná je u nás tiež veľmi populárna. "Dlhodobo pribúdajú záujemcovia o štúdium nemeckého jazyka, ktorý je logicky populárny najmä vďaka blízkosti Viedne a pracovným príležitostiam a podmienkam v Rakúsku," upresňuje. Pokiaľ ide o francúzštinu a španielčinu, tieto jazyky u nás stále výrazne zaostávajú. Ondovčák v budúcnosti očakáva, že v našich podmienkach narastie záujem o ruštinu či ázijské jazyky, ale priznáva, že zatiaľ sa tento trend veľmi neprejavil.

Vplyvná slovenčina a čeština

Vráťme sa však k výskumu. "Napriek tomu, že jazykmi ako čínština, arabčina alebo hindština hovorí množstvo ľudí, nemajú na svet veľký vplyv. Napríklad do arabčiny a z nej sa predkladá len málo kníh. Toto sťažuje ľuďom hovoriacim týmto jazykom prístup k publikáciám, ktoré nie sú písané v ich jazyku. Rovnako je tiež arabčina málo používaná na Twittri a Wikipédii. Jej vplyv na okolitý svet je tak ďaleko menší než napríklad vplyv angličtiny," uzatvárajú vedci.

Keď sa ale pozriete do tabuľky, tak je celkom zaujmavé, že slovenčina a čeština má podľa nich ďaleko väčší vplyv, než fakt, koľko ľudí tieto jazyky ovláda.


Vplyv jazykov podľa hesiel na Twitteri.

Zdroj: pnas.org, reflex.cz

Viac na : http://hnporadna.hnonline.sk/clanky-168/tieto-jazyky-sa-oplati-ucit-maju-na-svete-najvacsi-vplyv-640042


04.01.2015 Zavrieť článok hnonline.sk

:

 


previous year  previous month január 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Dnes je streda, 17.1.2018
Meniny má Nataša,
zajtra Bohdana

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.