ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** KOVÁCI V ARRIVE NITRA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ - ZBIERAJÚ PODPISY NA VYHLÁSENIE ŠTRAJKU***  *** OD JÚLA SA ZVÝŠILA HODNOTA GASTROLÍSTKOV ***  *** U.S.STEEL KOŠICE PLÁNUJE PREPUSTIŤ 2500 ZAMESTNANCOV *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 875206
Dnes: 490
Užívateľov online: 8
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
VO SVIDNÍKU PREPÚŠŤAJÚ 

Na východe Slovenska sa chystá hromadné prepúšťanie. Odevná firma I.C.A., ktorá sa zaoberá výrobou pánskych odevov, plánuje zo svojho podniku vo Svidníku prepustiť 103 ľudí z celkového počtu 137 zamestnancov. Dôvodom je presun výroby do Srbska.

Talianska spoločnosť, ktorá je už niekoľko rokov majiteľom firmy I.C.A vo Svidníku, poskytla stanovisko, v ktorom vysvetľuje, prečo okliešťujú svoje aktivity na Slovensku: „Je to hlavne z dôvodu každoročného zvyšovania nákladov, ktoré naše tržby nie sú schopné vykryť. Robiť biznis s dosahovaním negatívnych výsledkov nie je prijateľné a preto hľadáme riešenia, aby sme vykazovali zisky tak, ako každá iná súkromná spoločnosť," uviedol konateľ spoločnosti I.C.A., Stefano Vanzan.

Zostane 34 zamestnancov

Vo Svidníku tak zostanú kooperácia, žehliareň a striháreň a s nimi 34 zamestnancov. Odborový zväz KOVO, ktorý v tomto závode obhajuje záujmy zamestnancov, už rokoval so zamestnávateľom o vzniknutej situácii. Podľa slov J.Balicu, člena predsedníctva Rady OZ KOVO, sa má všetko šitie presunúť do Srbska. Vedenie síce povedalo, že sú s prácou slovenských šičiek spokojní, ale z dôvodu vysokých výrobných nákladov hľadajú lacnejšiu alternatívu mimo Slovenska.

Výpoveďou v apríli, dohodou aj hneď

„Sú dve možnosti prepúšťania - výpoveďou alebo dohodou. Ten, kto pristúpi na dohodu, dostane odstupné podľa počtu odpracovaných rokov, ale z firmy odíde okamžite, čiže už nedostane žiaden plat. Pri výpovedi budú zamestnanci ešte určitý čas pracovať a potom dostanú odstupné. Šičky preto upozorňujeme, aby si dobre rozmysleli, ktorú možnosť si vyberú, aby neprišli o peniaze," podotkol Jozef Balica z OZ KOVO a dodal s tým, že zástupcovia odborov teraz očakávajú od talianskeho zamestnávateľa seriózny prístup pri rozväzovaní pracovných pomerov a maximálnu súčinnosť v zmysle platnej slovenskej legislatívy. „Odborový zväz KOVO poskytne svojím členom náležité poradenstvo, pomoc a plnú angažovanosť tak, aby zamestnanci neprišli o svoje nároky, ktoré im patria pri ukončení pracovných pomerov," uzavrel J.Balica.

Zamestnankyne prijali smutnú správu ťažko. Mnohé tu odpracovali viac ako 30 rokov, pričom ich priemerná mzda sa pohybovala v rozmedzí od 500 eur do 600 eur v hrubom – aj s príplatkami.

Protest pred Vianocami

Pritom ešte v decembri 2014, pár dní pred Vianocami, to s touto odevnou fabrikou vyzeralo všelijako. Zamestnankyne vtedy usporiadali pred firmou protestné zhromaždenie, aby poukázali na svoje slabé zárobky - viaceré pod úrovňou minimálnej mzdy - ale aj náročné pracovné podmienky, zimu na dielňach, zastarané technológie či arogantné správanie talianskeho majiteľa. To všetko negatívne ovplyvňovalo komunikáciu i celkovú atmosféru v spoločnosti. Taliansky majiteľ vtedy protest i tlak médií a verejnosti ignoroval. K náprave a doplateniu miezd ho napokon zaviazal až Krajský inšpektorát práce v Prešove, ktorý tu začiatkom roku 2015 - na podnet OZ KOVO - vykonal šetrenie.

Čo ďalej?

Okres Svidník patrí z hľadiska zamestnanosti k tým menej preferovaným regiónom na Slovensku. Momentálne je tu miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni 11,79 %. Po prepúšťaní v odevných závodoch stúpne na viac ako 12 %. Netreba zdôrazňovať, že pre krajčírky tu veľa pracovných možností nie je.

Ján Šlauka, ďalší člen predsedníctva Rady OZ KOVO, ktorý spolu s J.Balicom do Svidníka pricestovali, aby zamestnancom z fabriky poskytli poradenstvo a pomohli im zorientovať sa v tejto neľahkej situácii, skonštatoval: „Našou snahou tu nie je nejakým spôsobom kritizovať zamestnávateľa tohto alebo ktoréhokoľvek iného. Ide nám o to, aby sa aj do tejto časti republiky dostali zamestnávatelia s pridanou hodnotou, ktorí vytvoria také podmienky, ktoré zabezpečia naozaj dôstojný zárobok pre zamestnancov a zamestnankyne v tomto regióne."

Zároveň vyzval samosprávy, vyšší územný celok, ako aj vládu, aby v regióne vytvorili podmienky pre možnosti podnikania takýchto firiem.


22.02.2019 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 


previous year  previous month august 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Dnes je streda, 21.8.2019
Meniny má Jana,
zajtra Tichomír

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.