ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

***  DOBROČINNÁ AKCIA MLADÝCH KOVÁKOV 7.12.2017 V KOŠICIACH - MÁM ODBORY V KRVI - DARUJ KRV S OZ KOVO ***  *** OZ KOVO PODPORUJE ZMENU ZÁKONA V PRÍPLATKOCH, NAVRHOVANÚ POSLANCAMI NR SR ***   *** OZ KOVO ODMIETA NÁVRH PODNIKATEĽSKEJ ALIANCIE SLOVENSKA O ZNIŽOVANÍ ODVODOV ***   *** PREDSEDA OZ KOVO SA NA TLAČOVEJ BESEDE 30.11.2017 VYJADRIL K AVIZOVANÝM ZMENÁM ZVYŠOVANIA PRÍPLATKOV A K VYJADRENIAM PODNIKATEĽSKEJ ALIANCIE SLOVENSKA O ZNIŽOVANÍ DANÍ A ODVODOV ***   *** ZAPOJTE SA DO PETÍCIE NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 435996
Dnes: 575
Užívateľov online: 9
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

Vyhodená predsedníčka v Bánovciach nad Bebravou 

 Vedenie  obuvníckej spoločnosti Gabor v Bánovciach nad Bebravou má od posledného septembrového týždňa konflikt so Základnou organizáciou OZ KOVO, pôsobiacou v tomto závode. Predsedníčke miestnej odborovej organizácie, p.Monike ŽEMBEROVEJ, sa dokonca riaditeľ závodu a zároveň jeden z konateľov firmy vyhrážal prepustením. Dôvod? Odmietla podpísať a tým aj odsúhlasiť sobotňajšiu nadčasovú prácu zamestnancov bez prerokovania vo Výbore Základnej organizácie OZ KOVO Gabor a bez prieskumu medzi zamestnancami – tak, ako to stanovuje Zákonník práce.

Keď v utorok, 26. septembra, pozvali predsedníčku ZO OZ KOVO Gabor, Moniku ŽEMBEROVÚ, na personálne oddelenie, netušila, aký rýchly a dramatický spád naberú udalosti v nasledujúcich dňoch. Odmietla totiž bez prerokovania s kolegami odborármi a bez prieskumu medzi zamestnancami podpísať rozhodnutie zamestnávateľa o nariadení sobotňajšej nadčasovej práce. Naopak, nástojila na vytvorení časového priestoru, aby to stihla so zamestnancami prerokovať- tak, ako to stanovuje Zákonník práce.

„Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancami len v prípadoch prechodnej a zvýšenej práce, alebo ak ide o verejný záujem. Keď je rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, tak sa zamestnávateľ  musí dohodnúť so zamestnancami a nemôže túto prácu nadčas nariadiť,“ potvrdil člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Ján STÍSKAL, zodpovedný za Trenčiansky a Nitriansky región.

NESÚHLASILA, DALI JU VYVIESŤ!

Aj napriek jej nesúhlasu sa však ešte v ten deň zjavil na pracovisku oznam, podľa ktorého sobotňajší nadčas platí a je odobrený odborovou organizáciou. Odborová predáčka však túto informáciu dementovala a vyvesila oznam, na ktorom uviedla, že toto nariadenie nebolo s odbormi prerokované.

Toto rozhodnutie malo rýchlu dohru. Vo štvrtok ráno (28.9.)si ma pán konateľ dal predvolať a vyčítal mi, čo som to urobila a že ma už nechce vidieť. Na opustenie pracoviska mi dal 30 sekúnd. Keďže ma jeho slová prekvapili a nereagovala som, bola som z podniku vyvedená súkromnou bezpečnostnou službou  s dovetkom, že mi za porušenie pracovnej disciplíny hrozí výpoveď. Na ten deň (štvrtok, 28.9.) a piatok (29.9.) mi zamestnávateľ kázal čerpať dovolenku. S tým som však nesúhlasila. Aj tento krok musí byť – v zmysle Zákonníka práce - odsúhlasený odborovou organizáciou.“  

Zástupcovia zamestnancov, združení v odborovej organizácii OZ KOVO Gabor, s tým však nesúhlasili. Voči postupu zamestnávateľa majú viacero výhrad - jednak nerešpektovanie Zákonníka práce a neadekvátny postup voči ich predsedníčka, a tiež stupňujúce sa  výhrady zamestnancov k nízkemu mzdovému ohodnoteniu za ich  prácu počas víkendu. Aj preto chceli s vedením začať kolektívne vyjednávať o zlepšení mzdových podmienok zamestnancov. Potvrdila to aj predsedníčka ZO OZ KOVO Gabor, Monika ŽEMBEROVÁ.

„Medzi zamestnancami dlhodobo panuje nespokojnosť so mzdovým ohodnotením, so systémom práce a s kvalitou materiálov. Za prácu v sobotu nemáme adekvátny príplatok a vďaka kontu pracovného času je práca cez víkend platená ako robota, vykonaná v bežný pracovný deň. Odbory preto nesúhlasili s mimoriadnou sobotňajšou zmenou a s vedením podniku sme plánovali rozbehnúť rokovania o lepšom mzdovom ohodnotení zamestnancov," povedala Monika ŽEMBEROVÁ.

Tá sa však po štvrtkovom ultimáte zamestnávateľa nevzdala a rozhodla sa do práce nastúpiť aj v piatok ráno (29.9.), nakoľko si bola vedomá, že sa nedopustila žiadneho priestupku. Odpracovala asi dve a pol hodiny a potom si ju pán konateľ a riaditeľ v jednej osobe dal opätovne predvolať: Oznámil mi, že mi pre porušenie pracovnej disciplíny udeľuje dočasné prerušenie práce v maximálnej dĺžke jedného mesiaca," skonštatovala M. Žemberová. Počas tohto obdobia má byť mimo pracoviska a dostávať 60 percent mzdy. Ak by sa preukázalo, že neporušila pracovnú disciplínu, zamestnávateľ by jej mal doplatiť celú mzdu.

MEDIALIZÁCIA

 V piatok popoludní tak predsedníčka miestnych odborov, M.Žemberová, spolu s kolegom zo susednej fabriky, predsedom ZO OZ KOVO Hella Slovakia, Michalom Nirkom a členom predsedníctva Rady OZ KOVO, Jánom Stískalom, zorganizovali pred fabrikou krátky brífing pre novinárov. Zamestnávateľ dal miesto pred fabrikou ohradiť a poslal tam zamestnancov SBS, ktorí kontrolovali ľudí, snažiacich sa zaparkovať na priľahlom parkovisku, odporúčajúc im, aby sa tam nezdržiavali, len ak majú záujem navštíviť podnikovú predajňu. Jeden z SBS-károv si brífing a ľudí, ktorí sa tam pristavili, nahrával na mobil.

NA ŤAHU JE TRENČIANSKY INŠPEKTORÁT PRÁCE

Udalosti pokračovali v pondelok, 2.10. Predsedníčka M. Žemberová chcela ráno nastúpiť na výkon práce, nedostala sa však ani cez bránu. Následne s p. M.Nirkom a J.Stískalom navštívila Inšpektorát práce v Trenčíne, kde sformulovala podnet na prešetrenie postupu zamestnávateľa s tým, že neoprávneným nariadením sobotňajšej zmenybol porušený Zákonník práce. Inšpektorát by mal celú situáciu prešetriť a rozhodnúť, či bude zamestnávateľa sankcionovať. V takýchto prípadoch môže pokuta dosiahnuť výšku od 1 tisíc až do 200 tisíc eur- najmä v prípadoch neuposlúchnutia výzvy a  neodstránenia nájdených nedostatkov zo strany zamestnávateľa.

A ČO BUDE ĎALEJ?

Monika Žemberová sa do práce pokúsila nastúpiť aj v utorok, 3. októbra. Tentoraz nastúpila a asi hodinu pracovala. „Potom si ma zavolali na pohovor ku konateľovi," pokračuje Monika Žemberová. Tam jej bolo písomne odovzdané oznámenie o porušení pracovnej disciplíny, keďže podľa nich v pracovnom čase rozdávala zamestnancom letáky, v ktorých vysvetľovala celú kauzu. „To nie je pravda. Budem sa brániť, pretože to bolo pred mojím pracovným časom a počas povolených prestávok," reagovala. Rovnako aj na zmienku, že svojim konaním poškodzuje dobré meno zamestnávateľa a ten zvažuje právne kroky.

"Zamestnávateľovi je nepohodlné, že odborová organizácia si začína plniť svoju úlohu. Má to byť výstraha aj pre zamestnancov, aby nevystrkovali rožky," komentoval situáciu Michal Nirka.

"Keďže firma má zahraničného majiteľa, chceme sa skontaktovať s našimi kolegami v Nemecku a spýtať sa ich, či aj oni majú takéto problémy so svojím zamestnávateľom. Ak nie, budeme sa pýtať firmy, prečo takéto spôsoby uplatňujú na Slovensku," uzavrel člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Ján Stískal.

 

Firma Gabor, spol s.r., Bánovce nad Bebravou je jedným z najväčších výrobcov obuvi na Slovensku.  Doteraz vždy hospodárili s kladnými hospodárskymi výsledkami. Viacerí zamestnanci sa však nechali počuť, že aj pracovné podmienky sú čoraz náročnejšie, tempo práce rýchlejšie, mzdy priemerné, pričom pri väčšej objednávke sa nariaďovanie sobotňajších nadčasov stávalo bežnou praxou.

Zástupcovia OZ KOVO chcú v najbližších dňoch iniciovať oficiálne stretnutie s predstaviteľmi firmy Gabor v Bánovciach nad Bebravou. Zároveň urobia všetko preto, aby predsedníčka ZO OZ KOVO Gabor, M.Žemberová, dosiahla spravodlivosť a poskytnú jej právnu pomoc, odborné poradenstvo i morálnu podporu. Jej kolegovia –odborári - za ňou plne stoja. A - podľa našich informácií- aj mnohí zamestnanci, hoci sa šíria reči, že im je „doporučené“ vymeniť M.Žemberovú na čele miestnych odborov.

 O ďalšom vývoji vás budeme priebežne informovať. 

                                                                                                       

 

 


09.10.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 
           Elektronická petícia 


previous year  previous month december 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

Dnes je utorok, 12.12.2017
Meniny má Otília,
zajtra Lucia

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.